30.01.2023 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Několik úvah k reprodukci skotu

MVDr. Ondřej Bečvář na semináři společnosti AB Plus Beneš v Nepomuku, který se konal v závěru minulého roku, nabídl několik úvah týkajících se reprodukce dojených krav. Každý chce mít reprodukci co nejlepší, ale ve špičkových chovech někdy nastává situace, kdy jsou ukazatele reprodukce až příliš dobré – přebytek vysokoužitkových dojnic v laktaci a jalovic, které není kam ustájit. Při stálé snaze maximalizovat reprodukci se můžete dostat do situace, že nemáte co brakovat a musíte vyřazovat 30litrové krávy…

Dynamika fáze laktace a denních nádojů za stádo a se průběhu roku mění, podle toho, kolik krav nebo jalovic se v daném období otelilo. Jak zhodnotit stav laktace?

Přepočet na užitkovost 150. dne

Podle prof. Van Sauna se od 160. dne průměrného laktačního dne začíná mléčná užitkovost klesat o 77 g denně, takže pokud se podaří laktační den snížit např. ze 190 na hodnotu 160, výrazně přibude nádoj stáda. „Některé dojírenské programy umějí vypočítat, kolik byste dojili, kdyby vaše stádo mělo průměrný laktační den 150, to se nazývá užitkovost stopadesátého dne.  A každý porod představuje příslib vrcholu laktace, samozřejmě u krav, které se dožijí vrcholu laktace. To znamená, když nebrakujete do stého dne, dosahujete u každé krávy vrcholu laktace, což dává příslib vysoké produkce,“ sdělil Ondřej Bečvář a prezentoval graf z programu PCDART, který přepočítává užitkovost na krávu v laktaci, na celé stádo a užitkovost stopadesátého dne, viz graf. Někdy se křivky přibližují, někdy vzdalují podle toho, kolik krav je zasušených, a nebo jestli se větší počet krav otelil.

Úspěšná reprodukce

„Úspěšná reprodukce obvykle znamená, že máte dostatek březích krav, hodně porodů a velkou nabídku jalovic. Pak si můžete ve stádě vyrovnat průběh telení, aby nedocházelo k obrovským sezónním výkyvům v počtu porodů. V létě obvykle zabřezávají krávy i jalovice méně, v září a říjnu zabřeznou všechny a pak dochází k telení v létě. Jsou přeplněné porodny a potýkáme se s metabolickými chorobami,“ vysvětlil Bečvář a doplnil: „V případě dobré reprodukce si pak můžete dovolit selektovat krávy, které opravdu chcete, aby zabřezly. Počet porodů si doplníte počtem březích jalovic v nabídce a zbytek jalovic můžete prodat.“

Jaký je optimální počet porodů?

Může být nadměrný počet porodů v chovu negativní?  Ano může. „V jednom chovu, který dobře znám, už došlo k přestřelení počtu porodů. Začali používat sexované semeno, takže vzrostla nabídka jalovic. Pro nadměrný počet porodů vznikl problém s dotacemi, neboť přeskladnili stáje. Obtížné bylo vybrakovat krávy, protože buď byly krávy na vrcholu laktace a nebo březí. Říkáte si: Budeme platit za to, že se nám tak dařilo? Březí krávy při menší produkci vybrakovat nelze, a ty, co hodně dojí, také ne. Početnost stáda tedy vzrůstá.“

Více z přednášky autora přináší únorový Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down