22.05.2001 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nekvalitní siláže: až o 5 kg nižší dojivost

Krmením zkažených siláží a senáží se snižuje dojivost. Podíl již
23 % zkažené silážní kukuřice v krmné dávce snižuje dojivost o 5 kg na dojnici a den. To jsou výsledky výzkumu, který byl proveden na Kansas State University (USA). V rámci tohoto krmivářského výzkumu byl u čtyř typů krmných dávek krmen podíl zkažené kukuřičné siláže v rozmezí od 0 až 68 %. Čím vyšší byl podíl zkažených kukuřičných siláží v krmné dávce, tím nižší byl příjem krmiva a tím také stravitelnost.

Ke zkažení krmiva dochází často nedostatečným udusáním a především nekvalitním zakrytím silážního žlabu pomocí nekvalitní fólie. Ve spojení s malým odběrem ze žlabu je dosažení 23 % zkažených senáží otázkou krátké chvíle.
Progresivní zemědělské podniky v ČR používají již třetí sezónu systém zakrývání žlabů Polydress. Žlab je plněn postupně hmotou, přes noc je zakrýván slabou transparentní plachtou s „přísavným efektem“. Tato plachta přes noc zamezuje vydýchávání senáže nebo siláže. Jak se žlab plní, je postupně zakryt slabou plachtou a následně silnou plachtou Polydress .
V podhorském terénu se doporučuje černobílá plachta Dualen, v nížinách
černočerná plachta o síle 150 mikrometrů. Všechny plachty jsou vybaveny atestem DLG na nepropustnost plynů, světla a vzduchu.
Oproti doposud u nás prodáváným silážním plachtám jsou fólie Polydress dodávány na roli s papírovým jádrem, do kterého se vloží trubka a plachta se jednoduše rozbalí na žlabu. Firma BP Chemicals Plas Tec vyrábí tyto fólie o šířce 8, 10, 12, 14 a 16 m a délkou 25 nebo 50 m v jednom kuse.
Zákazníci, kteří tento způsob zakrývání žlabů vyzkoušeli hovoří o snížení ztrát o 10 až 15 %. Ve spojení s konzervací senáží a siláží pomocí konzervantu BIO-SIL se prokazatelně zvyšuje dojivost o 1,2 l /dojnici a den oproti neošetřené siláži, což dokládá největší krmivářský pokus v Německu (2000).
Ti farmáři, kteří nemají dostatek silážních žlabů, nebo nemají prostředky na to, aby krmivo rychle a bez přístupu vzduchu uložili, mohou využít senážní technologii AG-Bag, lisování do vaků. Při sklizni vojtěšky se tato technologie AG-Bag rozšířila v USA na největší farmy na světě v Kalifornii, Novém Mexiku a Arizoně.
Největší farma na chov dojnic na světě s 24 000 kusy krav v Saudské Arábii používá od letošního jara lis AG-Bag pro sklizeň 11 sečí vojtěšky. Právě v podmínkách, kdy chce farmář dosáhnout co největšího množství sečí za co nejnižších ztrát, je tato technologie ideální.
Ing. Martin Hruška, CRS-Marketing

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down