Němečtí zemědělci nechtějí nechat vybíjet svá stáda

Po úterní protestní demonstraci v západoněmeckém Münsteru, které se zúčastnilo na 10 000 rolníků, pokračovaly dnes protestní akce německých zemědělců proti plánovanému masovému vybíjení stád hovězího dobytka demonstrací asi 3500 sedláků v bavorském Mnichově.

Transparenty jako „Pomozte nám – jsme na konci“ vyjadřují nejen nesouhlas s chystanou likvidací statisíců zvířat, ale i zoufalství chovatelů skotu nad hlubokým propadem spotřeby hovězího masa a pochybnosti nad tím, že situaci vyřeší ohlášené vládní opatření, které předpokládá výkup 400 000 kusů pro nucené porážky.
Bavorský ministr zemědělství Josef Miller požaduje, aby rolníci byli zbaveni zátěže nákladů za testy na BSE. Podle něj by měla třetinu zaplatit Evropská unie, druhou slíbil přispět z fondů zemské vlády a třetí třetinu by měla podle něj doplatit vláda spolková.
Předseda svazu německých rolníků Sonnleitner kritizoval v souvislosti s krizí kolem BSE také sdělovací prostředky. Ty podle něj nejen vyvolaly hysterii, která vedla téměř k zastavení spotřeby hovězího, ale skandalizovaly i rodiny těch rolníků, v jejichž stádech byla choroba zjištěna. Vinu přitom nenesou zemědělci, ale výrobci krmiv, firmy, které buď vědomě nebo v důsledku šlendriánu dodávaly na trh závadné produkty, zdůraznil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *