05.05.2016 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Není třeba laboratoř

Novinkou na českém trhu, která byla představena na veletrhu Techagro v Brně, je ruční NIRS analyzátor určený především k terénním analýzám krmiv. Uvedla jej na český trh pod označením X-NIR firma NutriVet z Pohořelic.

Blízká infračervená spektroskopie (NIRS) je spektroskopická metoda, která zahrnuje blízkou infračervenou oblast spektra. Na rozdíl od střední infračervené spektroskopie dokáže NIRS proniknout mnohem hlouběji do vzorku. Nejedná se o příliš citlivou metodu, ale před jejím užitím není potřeba vzorek příliš upravovat. Její užití je široké a zahrnuje jak farmacii, tak medicínskou diagnostiku (krevní cukr, oximetrie), kontrolu potravin, agrochemii a dokonce i výzkum spalování.

Ruční analyzátor X-NIRÔ na objemná krmiva a zrno měří procentuální obsah vlhkosti, škrob, dusíkaté látky, ADF, NDF, popel a hrubý tuk různých krmiv během krátké doby.

“Nespornou výhodou přístroje je rychlost – nečekáte na výsledky z laboratoře. Je vhodný pro širokou paletu uživatelů - od poradců po farmáře, každý ho dokáže používat. Přístroj analyzujte všechny druhy materiálů od siláží až po zrno,” představil tento malý zázrak Ing. Václav Jambor, CSc., ředitel firmy NutriVet, s. r. o., Pohořelice, který dodal, že např. pro mléčné farmy lze přístroj využít na denodenní kontrolu kvality krmiv a zvýšení jejich efektivity. Lze používat pro kontrolu směsné krmné dávky zvířat (TMR)  v reálném čase a minimalizovat náklady na krmiva. Přístroj příspívá ke zlepšení schopnosti farmáře zabezpečit vynikající péči o zvířata – zlepšit jejich zdravotní stav,  snížením použití antibiotik znamená  zvýšení kvality mléka a splnění požadavků zákazníků na bezpečné a zdravé produkty.

Přístroj jako je X-NIR umožňuje širokému okruhu uživatelů splnit globální požadavky spotřebitelů a nakrmit rostoucí světovou populaci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down