Přehlídka holštýnského skotu Prim Chomutice se již popatnácté konala počátkem září. V areálu ve Třtěnicích se i přes nepříznivou situaci, která v celém odvětví chovu skotu panuje, sešly stovky příznivců skotu i zemědělství.
Soutěžní přehlídku i doprovodný program zaštítili Agro Chomutice, a. s., Chovservis, a. s., Sdružení východočeských chovatelů hospodářských zvířat a Svaz chovatelů holštýnského skotu. V ringu se objevily holštýnské dojnice z rekordního počtu chovů - Agro Chomutice, a. s., Zepo Bělohrad, a. s., Agro Žlunice, a. s., ZD Bašnice, Agro Slatiny, a. s., farma Stříbrných, Perseus, a. s., Agrom Třebnouševes, s. r. o., Zeas Podhorní Újezd, a. s., a Zemědělské družstvo Všestary. Nejlepší plemenice vybíral bonitér Českomoravské společnosti chovatelů Rostislav Škrabal, který ještě před zahájením samotné soutěže zvolil nejlepší kolekci ze všech předvedených podniků. „V letošním roce získává toto ocenění kolekce z farmy Stříbrných,“ sdělil publiku Škrabal.
Kvalitní dojnice
S úvodním slovem vystoupil ředitel společnosti Agro Chomutice Ing. Vladimír Tichý. Podle jeho názoru jsme se v odvětví chovu skotu dostali do hlubokého propadu. „Vždyť litr mléka vyrábíme za 8,50 korun a prodáváme za šest,“ přiblížil současnou situaci. Přesto nedoporučuje plakat nad rozlitým mlékem. „Snad si zodpovědní lidé včas uvědomí, že za každým litrem mléka je nejenom kus práce, ale také kus obdělané krajiny a pracovní příležitost,“ doufá ředitel podniku.
Generální ředitel akciové společnosti Chovservis Ing. Rostislav Barnet připomněl zvyšující se užitkovost související s vyšší úrovní genetiky, ale i chovu dojených krav. „V roce 2008 byl průměrný nádoj u holštýnského plemene na úrovni 8707 kilogramů mléka za laktaci,“ uvedl Ing. Barnet.
Kategorie prvotelek
Mezi kravami na první laktaci zvítězila reprezentantka farmy Stříbrných s číslem 139049/952. Na dceři Rouki NXA-480 (otec matky NX-768 Malwood) ocenil hodnotitel vynikající vemeno, výrazný mléčný typ a vynikající stavbu těla. Stříbrnou medaili vybojovala kráva č. 161495/952 z podniku Agro Slatiny po stejném otci Rouki (OM: NGA-303 Cicero). Její ošetřovatel Stanislav Odvárko si odnesl cenu i za nejlepšího vodiče výstavy.
Škrabalovi se zalíbila především díky mléčnému charakteru, pevné horní linii a ocenil i vemeno, zvláště jeho zadní upnutí. Podle něj nebylo rozhodování mezi prvním a druhým místem v kategorii prvotelek jednoduché, protože obě byly velice vyrovnané.
Na třetí příčce se umístila dcera býka NEA-211 Faraday s číslem 141508/952 (OM: NX-768 Malwood) ze ZD Bašnice. Hodnotitele zaujala mléčným charakterem, korektními končetinami a také vemenem, zvláště jeho texturou a předním upnutím.
Kategorie starších krav
Také kategorii starších krav vyhrála reprezentantka rodinné farmy Stříbrných. Plemenice na druhé laktaci s číslem 139016/952 pocházející z plemenné kombinace NEA-211 Faraday x NBY-174 Icarios se může pochlubit i vysokou užitkovostí, na první laktaci nadojila 10 883 kilogramů mléka. V Chomuticích oslnila perfektní stavbou těla, mléčným charakterem a vemenem. „Má perfektní rozmístění předních struků, přední upnutí i texturu,“ pochválil ji Rostislav Škrabal.
Druhé místo získala kráva na třetí laktaci č. 122748/952 z podniku Agro Slatiny. Dcera Titanica NEA-136 (otec matky NEB-799 Mtoto) zabodovala mléčným charakterem a také vemenem. V současné době dojí 54,8 kilogramu mléka (otelila se 29. 4. 2009).
Bronzovou medaili v kategorii krav na druhé a další laktaci vybojovala opět kráva z rodinné farmy v Radimi. Dcera býka Machado (NXA-233, otec matky Jarny NEB-839) s číslem 116964/952 je na čtvrté laktaci. Otelila se 5. 8. 2009 a aktuálně dojí 39,3 kilogramu mléka.
Ve finálovém kole zvolil Rostislav Škrabal šampiónku výstavy a krávu s nejlepším vemenem. Obě jsou z chovu rodiny Stříbrných. Nejlepší starší kráva po Faradayovi získala titul šampiónky a vítěznou prvotelku po býku Rouki zvolil bonitér jako krávu s nejlepším vemenem výstavy.
Východočeští chovatelé
Farma Stříbrných hospodaří v Radimi na Jičínsku. Chová zhruba 90 krav, 60 jalovic, 25 telat a 30 býků ve výkrmu. Rostlinná výroba je podřízena živočišné – na 35 hektarech se pěstuje kukuřice na siláž, na 60 vojtěška a travní směsi na senáž a na 90 obilniny. Dvacet hektarů zaujímají trvalé travní porosty.
Agro Slatiny hospodaří na východě Čech v jižní části okresu Jičín a v oblasti Smidarska v okrese Hradec Králové. Hlavním zaměřením firmy je klasická rostlinná a živočišná výroba. V současné době firma hospodaří na 4000 ha zemědělské půdy. Pozemky se nacházejí v oblasti s nadmořskou výškou od 260 do 300 metrů, průměrnými ročními srážkami 650 mm a průměrnou roční teplotou 7,8 °C.
Z tržních plodin v rostlinné výrobě Agro Slatiny pěstuje obilniny a luskoviny na ploše okolo 2200 ha, řepku olejku na výměře 400 ha a na obdobné výměře i cukrovou řepu. V posledních letech je sortiment pěstovaných plodin rozšířen o pěstování konzumních brambor na zhruba 50 hektarech a máku na výměře 50 až 100 hektarů.V živočišné výrobě chová akciová společnost v uzavřeném obratu základní stádo krav holštýnského plemene v počtu 500 kusů spolu s navazujícím počtem skotu ostatních kategorií.
ZD Bašnice hospodaří na Jičínsku. Z analýzy holštýnského stáda na farmě Bříšťany vyplývá, že za období 07/08 až 06/09 vykázalo 275 laktací s průměrnou užitkovostí 8660 kilogramů mléka, 329 kilogramů tuku a 287 kg bílkovin.
Klíčové informace:
• Chovatelská přehlídka Prim Chomutice se konala již po patnácté.
• Nejlepší dojnice dovezli z rodinné farmy Stříbrných.
• Také titul nejlepší kolekce putoval ke Stříbrným do Radimi.