Pozor při dovozu ovcí nebo koz ze Španělska! Státní veterinární správa upozorňuje chovatele, že do Evropy se vrátila nebezpečná nákaza neštovice ovcí a koz. Nákaza se ve Španělsku objevila po více než 50 letech.
Jak se do země tato nebezpečná nákaza dostala, není známo. Španělsko již v souladu s evropskou legislativou přijalo opatření proti šíření nákazy. Chovatelé by si měli být opětovného výskytu neštovic ovcí a koz na starém kontinentu vědomi a zejména při dovozech zvířat ze zahraničí dodržovat pravidla biologické bezpečnosti a důsledně uplatňovat karantény.
První případ ve Španělsku byl potvrzen 19. září 2022 v provincii Granada v Andalusii na jihu země. Jednalo se o pastevní chov více než 300 ovcí a koz na maso. Do listopadu nahlásilo Španělsko do systému rychlého hlášení nákaz (ADIS) celkem 19 ohnisek nákazy. Všechna ohniska se nacházejí na území tří provincií, resp. dvou regionů: výše jmenované provincie Granada a také Almería v Andalusii a provincie Cuenca v regionu Kastilie-La Mancha v centrálním Španělsku. V předchozích více než 50 letech se neštovice ovcí a koz ve Španělsku nevyskytovaly.
Ve všech ohniscích byla přijata opatření zahrnující utracení všech ovcí a koz v ohnisku, bezpečnou likvidaci těl a dalšího infekčního materiálu, čištění a desinfekci. Okolo každého ohniska byla vytyčena uzavřená pásma a v nich jsou kontrolovány veškeré chovy ovcí a koz. Přesuny zvířat a živočišných produktů do a z uzavřených pásem jsou omezeny. Onemocnění se u zvířat projevuje horečkou, generalizovaným výskytem kožních nodulů (uzlů) a změnami na vnitřních orgánech (zejména v plicích). Inkubační doba je zpravidla 8 až 13 dní, mortalita u neštovic ovcí a koz je uváděna až 100%.
„Je především nezbytné mít vystavené veterinární osvědčení od veterinární autority ze země původu zvířat. Zároveň je nutné důrazně varovat před možnými nekoordinovanými přesuny bez veterinárního dozoru, které jsou z nákazových důvodů nesmírně rizikové,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Po případném dovozu nových zvířat, je třeba dodržovat pravidla biologické bezpečnosti v chovu. „Před začleněním nových kusů do chovu je nutné je držet po stanovenou dobu oddělené od ostatních zvířat,“ dodal MVDr. Semerád.
Neštovice ovcí a koz byly v minulosti v naprosté většině evropských zemí eradikovány. V roce 2013 se onemocnění vyskytovalo v Bulharsku a mezi lety 2013 až 2015 v Řecku. Dlouhodobě se vyskytuje v některých Evropě blízkých oblastech, například v Turecku, severní Africe a dále na Středním východě či v některých asijských zemích. Onemocnění není přenosné na člověka.
Zdroj: SVS ČR