13.04.2018 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Newcastleská choroba drůbeže po dvaceti letech

V České republice byl po dvaceti letech potvrzen výskyt ohniska pseudomoru, tzv. newcastleské choroby v chovu drůbeže. Nákaza byla potvrzena v malochovu slepic v Šanově na Zlínsku. Státní veterinární správa v souladu s platnou legislativou přijímá s okamžitou platností opatření k zamezení dalšího šíření nákazy. V okolí ohniska v Šanově na Zlínsku vytvoří veterináři tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové ochranné pásmo.

Malochovatel ohlásil začátkem tohoto týdne úhyn 11 z 34 chovaných slepic. Vyšetření v SVÚ vyloučilo aviární influenzu, ale potvrdilo nebezpečnou nákazu - newcastleskou chorobu, jež vyvolává paramyxovirus.

Newcastleská choroba neboli pseudomor drůbeže, je závažné virové onemocnění drůbeže, ptáků držených v zajetí i volně žijících ptáků s trávicími, dýchacími a  nervovými příznaky, které může způsobit i hromadné úhyny. Virus newcastleské choroby může infikovat více než 200 druhů ptáků. Nejvnímavější je kur domácí a  papouškovití, ale může postihnout krůty, bažanty, holuby či křepelky. K přenosu infekce dochází přímým kontaktem zdravých ptáků s infikovanými a  také kontaminovaným krmivem, vodou, pracovními pomůckami.

Virus newcastleské choroby může infikovat člověka a vyvolat u něho jednostranný nebo oboustranný zánět spojivek, ale během několika dnů odezní. Nejúčinnějším preventivním opatřením je vakcinace, která je v ČR povinná pro chovy slepic domácích a nosnic s počtem nad 500 kusů ptáků. Vakcinace se i pro další chovy doporučuje.

V chovu drůbeže byla v ČR nákaza zjištěna naposledy v roce 1998. Na konci roku 2012 byla potvrzena v  chovech holubů a u volně žijících ptáků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down