26.10.2017 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Neznámá tekutina místo medu v sudech - opět kauza Včelpo

Kauza Včelpo nebere konce. Společnost Českého svazu včelařů má další prohřešek. Při kontrole Státní veterinární správy provedené v říjnu v sídle společnosti byly zjištěny další přestupky. Med určený k likvidaci se někdo zřejmě odcizil a nahradil jej neznámou tekutinou. Firmě, kterou se Český svaz včelařů rozhodl prodat, hrozí další miliónová pokuta

„Při kontrole obsahu 28 sudů, ve většině z nichž měl být uložen med určený k likvidaci ve spalovně, bylo zjištěno, že ve většině z nich se místo deklarovaného medu nachází blíže neidentifikovatelná zkvašená tekutina," sdělil ČTK Petr Majer, tiskový mluvčí Státní veterinární správy. Navíc množství tekutiny neodpovídalo popiskům. Veterináři zásilku zdokumentovali, odebrali vzorky a informovali policii.

Včelpo má pozastavenou obchodní činnost zhruba do začátku listopadu roku 2016, protože firma nedokázala doložit informace o původu surovin k vyrobeným medům a nesplnila kvalitativní požadavky u některých medů. Předsedkyně svazu Jarmila Machová dříve sdělila, že za nedohledatelnost původu medu může policie, která dokumenty sebrala kvůli šetření případu, jak se do prodávaného medu dostala antibiotika. "Mezitím, co se řešilo odvolání, jsme dostali zpátky od policie dokumenty, které nám zabavili minulý rok, takže můžeme dostupnost prokazovat," řekla 25. září 2017 ČTK a dodala, že medy, které podle veterinářů nesplnily kvalitativní požadavky, se podle ní dají použít v potravinářství nebo do medoviny

Firma informovala, že požádá o dřívější povolení obchodovat, protože již „udělala tlustou čáru za neslavnou minulostí". Společnost si nechala udělat audit po činnosti předchozího vedení a medy a medové produkty, které nesplňovaly podmínky pro prodej, poslala na spálení. Právě u nich ale veterináři objevili výše zmíněný prohřešek.

Jednatelem společnosti Včelpo je od jara Miroslav Kolář, který v této funkci nahradil Panagiotise Margaritopoulose.

Svazový web uveřejnil začátkem října tuto zprávu: V úterý 10. 10. 2017 se Předsednictvo Republikového výboru ČSV jakožto statutární orgán svazu a orgán plnící funkci valné hromady společnosti Včelpo, spol. s r.o., které je ČSV jediným vlastníkem, s ohledem na zhoršující se stav společnosti a hrozící insolvenci rozhodlo nabídnout společnost k prodeji, a to bez jakýchkoli kritérií.

Podle tiskových zpráv a ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down