Nizozemský In Ovo dostává investici pro ukončení vybíjení kuřat – kohoutků

Evropská investiční banka (EIB) poskytla půjčku 40 milionů eur nizozemské společnosti In Ovo, inovátorovi v oblasti zemědělství, jehož cílem je ukončit masové vybíjení kohoutků v drůbežářském průmyslu.

Tyto finanční prostředky, které budou také použity na investice do dalších inovací v drůbežářském sektoru, podpoří expanzi Ella, rychlé a přesné technologie pro určování pohlaví násadových vajec v rané fázi, jak říká společnost. Zavedením této technologie mohou se v líhních líhnout výhradně slepičky. Díky tomu, že se zbytečně neutrácí jednodenních kohoutci, zlepšuje se celková udržitelnost. Půjčka bude použita na další vývoj Elly, ale bude také použita pro Eve, inovativní senzorovou platformu In Ovo, která optimalizuje celý proces líhnutí. To umožňuje líhním produkovat více a zdravějších kuřat. Podle In Ovo je v produkci nosnic ročně vyřazeno 6,5 miliardy kohoutků. Wouter Bruins, zakladatel společnosti In Ovo, k tomu říká: „Jsme velmi nadšeni a poctěni, že dostáváme tuto prestižní a fantastickou podporu od EIB. Umožní nám to dále rozvíjet naše technologické inovace a stát se celosvětovým hráčem s pozitivním dopadem na zvířata v celém řetězci produkce potravin.“

Významný skok vpřed

„Technologie společnosti In Ovo představuje významný skok kupředu, pokud jde o dobré životní podmínky zvířat a udržitelnost v drůbežářském sektoru, a zapadá do priorit EIB,“ řekl viceprezident EIB Kris Peeters. Komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová dodává: „Prioritou je pro nás zajištění toho, aby evropské normy pro welfare zvířat patřily mezi nejvyšší na světě. S touto technologií se vyhneme systematickému zabíjení milionů kuřat kohoutků v celé Evropské unii. Jde o významný krok v naší práci na posílení standardů dobrých životních podmínek zvířat v naší Unii.“

Určení pohlaví vajíčka 9. den

Bruins založil In Ovo se spolužákem z biomedicínských věd Wilem Stutterheimem a posledních 12 let pracovali na rychlém a levném způsobu, jak farmáři určit pohlaví oplodněného kuřecího vejce. Výsledkem je přístroj Ella, který dokáže určit pohlaví vajíčka od devátého dne inkubace propíchnutím skořápky a odebráním malého vzorku tekutiny. První stroj byl úspěšně testován v roce 2020 a umožnil vylíhnutí 300 000 kuřat, aniž by byl zabit jediný kohoutek. In Ovo poskytuje testy jako službu, pracuje v líhních na nastavení stroje. Společnost v současné době provozuje tři stroje v líhních v Nizozemsku a Belgii a do konce roku 2024 plánuje provozovat 10 strojů v líhních producentů vajec.

Zákaz utrácení jednodenních

Několik evropských zemí – včetně Německa, Francie a Rakouska – zakázalo vyřazování jednodenních kuřat. Jiné státy, jako Švýcarsko, Nizozemsko, Itálie a Španělsko, směřují k zákazu nebo mají uzavřeny celoodvětvové dohody o zastavení utracení. Evropská unie také zvažuje legislativu, která by tuto praxi postavila mimo zákon.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down