15.01.2015 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nižší administrace pro farmáře

V rámci programu Farmáři, který připravila Československá obchodní banka, klient může získat neúčelový úvěr ve výši až dva miliony korun téměř bez administrativní zátěže. Hlavním podkladem pro banku je rozhodnutí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) o přidělení dotací na základě jednotné žádosti. K výpočtu limitů finančních prostředků, které může žadatel získat, slouží výměra pozemků.

Program Farmáři se skládá ze dvou částí, a to z úvěru na financování investičních potřeb nebo provozního úvěru. Úvěr na investiční potřeby banka poskytne se splatností až pět let a zemědělec může získat úvěrový limit až 1,5 milionu korun. U provozního úvěru může získat limit až milion korun, přičemž celkový úvěrový limit programu je dva miliony. Důležité je, že tento program je kompatibilní s programy Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Je nastaven tak, že splátky jistiny se mohou realizovat měsíčně, čtvrtletně, pololetně, ale i ročně, což dává zemědělcům značnou svobodu, protože těžiště tržeb je ve druhé polovině roku. Při úvěru do výše 300 tisíc korun nepožaduje ČSOB zajištění, takže ho zájemci mohou poměrně rychle získat. Pokud má klient finanční potřeby, které převyšují tento program, postupuje banka standardním způsobem, tj. vyhodnocuje jeho hospodaření.

 Nový produkt

ČSOB si pro zájemce připravila také jednu novinku v portfóliu, která se realizuje ve spolupráci s Evropskou investiční bankou, a to EU SMART CREDIT. Evropská investiční banka poskytuje klientům prostřednictvím ČSOB dotaci úroků z úvěru, která může dosáhnout až 0,25 procenta z roční úrokové sazby. Tuto dotaci lze navíc kombinovat s programem Zemědělec.

 Ocenění

V polovině srpna dceřiná společnost ČSOB Leasing zahájila kampaň nazvanou Zemědělský dotační program. Tento program navazuje na ukončení příjmu žádostí do programu Zemědělec, který administruje PGRLF. Na program ČSOB Leasing bylo vyčleněno 300 milionů korun, po vyčerpání limitu bude tento dotační program ukončen. Roční sazba úroků z úvěrů začíná od 1,9 procenta. Tato zajímavá sazba je navíc spojena s velmi výhodným strojním pojištěním, začínajícím na 0,8 procenta ceny financovaného předmětu.ČSOB Leasing se v loňském roce stal leaderem českého trhu mezi leasingovými společnostmi. Na poli nebankovního financování zemědělské techniky vykazuje více než 20% tržní podíl. Jeho program AGRO 2014 byl oceněn ‘stříbrnou korunou‘ v sekci úvěry pro podnikatele v soutěži Zlatá koruna. Tuto cenu uděluje odborná porota Finanční akademie Zlaté koruny. Program AGRO 2014, resp. AGRO 2015 je ucelený program značkového financování a kooperací. Pro klienty je v nabídce k dispozici 30 značek zemědělské techniky a 12 dodavatelských kooperací.Československá obchodní banka se stala absolutním vítězem soutěže Banka roku 2014, kterou vyhlašuje Fincentrum. Kromě hlavní ceny si ČSOB odnesla prvenství také v kategorii Privátní banka roku 2014.

 Financování pohledávek a pojištění

V neposlední řadě se ČSOB, resp. ČSOB Factoring, zabývá i financováním pohledávek. Profinancování realizuje u pohledávek od 15 milionů korun výše a od pěti odběratelů. Samozřejmě se ověřuje bonita odběratelů a pohledávky se profinancovávají od 180 dnů po vystavení faktury. ČSOB Factoring zajišťuje inkaso a vyplácí až 90 procent hodnoty pohledávek.ČSOB Pojišťovna pak nabízí pro zemědělce ucelenou řadu produktů pojištění, přičemž jde o komplexní ochranu zemědělského podniku. Ta zahrnuje samozřejmě pojištění plodin, hospodářských zvířat, majetku, nebo odpovědnosti. Výhodou pro zemědělce je, že získají všechny finanční a pojistné služby pod jednou střechou s minimem administrativy.

 Pomoc při čerpání dotací

V rámci skupiny ČSOB působí i EU Centrum, které řeší dotační příležitosti. Zaměřuje se na projekty podnikatelských subjektů – Program rozvoje venkova, operační program Podnikání a inovace, operační program Životní prostředí apod. „Disponuje týmem expertů s dlouhou praxí, kteří mají bohaté zkušenosti s financováním projektů. Klienty informují o tom, jaké programy se připravují, dokážou zpracovat žádosti o dotace a připravit i financování projektů. Tito odborníci dále poskytují poradenský servis v průběhu realizace projektu při čerpání úvěru a dotace.O úspěšnosti činnosti v této oblasti hovoří zhruba 400 realizovaných investičních projektů, kde jsme našim klientům zajistili podporu přesahující 17 miliard korun a také téměř 95procentní úspěšnost zpracovaných žádostí. Pro klienty ČSOB je zajímavá i skutečnost, že provizní odměna za zpracování žádostí je závislá až na úspěšném získání dotace, tzn. odměna ČSOB je vyplacena pouze v případě úspěšné žádosti. Utrženou dotaci lze pak využít jako mimořádnou splátku úvěru zdarma.*

Ing. Petr Kopeček, ČSOB

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down