01.02.2023 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nižší výroba krmných směsí v EU

Choroby zvířat, náklady a konflikty tlumí poptávku po krmných směsích v EU. Poptávka po krmných směsích se podle odhadů FEFAC za rok 2022 snížila o pět milionů tun

Jak uvedla obchodní skupina EU, nemoci zvířat a hospodářský dopad války na Ukrajině jsou hlavními faktory, které podkopávají spotřebu krmných směsí. Odhady ukazují, že výroba krmných směsí v EU (EU-27) pro hospodářská zvířata v roce 2022 klesne o 5 milionů tun a dosáhne 145 milionů tun ve srovnání s rokem 2021, kdy produkce dosáhla 150 milionů tun.

Velké producentské země předpovídají sestupnou trajektorii, pokud jde o produkci krmiv. Očekává se, že pouze výrobci krmiv v Pobaltí, Irsku, Polsku, Bulharsku a Slovinsku udrželi produkci krmiv na podobné úrovni jako v předcházejícím roce.

Odvětví krmiv pro prasata zaznamená největší pokles

Odvětví krmiv pro prasata bude pravděpodobně nejvíce postiženo. Odhaduje se, že produkce krmiv pro prasata se oproti předchozímu roku sníží o 5,6 % vzhledem ke snížení velikosti chovů, poklesu počtu prasnic a zanechání činnosti některých zemědělců.

Situace je obzvláště kritická v Belgii (-11 %), Dánsku (-9 %), Portugalsku (-8,4 %), Německu (-8 %) a České republice (-7,4 %). Nizozemsko a Belgie pokračují ve zmenšování svých stád prasat, aby snížily emise ze zemědělského prostředí. Rumunsko a Polsko jsou velmi zasaženy africkým morem prasat (AMP).

Odvětví krmiv pro drůbež v EU zaznamenalo podle odhadů v roce 2022 pokles produkce o -3,4 % ve srovnání s rokem 2021, přičemž za tímto sníženým poptávky stojí epidemie ptačí chřipky. Francie, Belgie, Itálie a Maďarsko jsou země, které jsou v tomto ohledu obzvláště těžce zasaženy.

FEFAC uvedl, že zvýšené výrobní náklady na krmivo, energii a obaly pro vejce i drůbeží maso znamenají, že chovatelé odkládají nové výrobní cykly a rotace hejn.

Obchodní politika EU, která nabízí dočasný přístup k nulovému clu a nulovým kvótám pro ukrajinské výrobky vstupující do EU, vedla v červenci a srpnu k významnému dovozu drůbežího masa a vajec. A konečně, kvůli inflačním tlakům na disponibilní příjmy mají zemědělci potíže s prodejem vysoce hodnotných produktů, jako jsou biopotraviny a produkty z volného výběhu.

Produkce krmiv pro dobytek v EU by měla oproti údajům za rok 2021 klesnout o –1,3 %, a to navzdory zvýšenému prodeji krmných směsí zaznamenaným v létě, kdy byl v EU negativně ovlivněn výnos pícnin, zejména ve Francii, Dánsku, Beneluxu a jižní Evropě. Zemědělci zredukovali svá stáda a zkrátili laktační cykly, aby reagovali na zelenou politiku a snížili spotřebu krmiv.

Krmná pšenice by mohla v KD nahradit kukuřici

Neuspokojivá sklizeň kukuřice v EU (-19 %) může vést ke změně krmného poměru ve prospěch krmné pšenice a k nahrazení kukuřice. FEFAC identifikuje vyšší poplatky za veřejné služby, pokračující ekonomickou nejistotu, další náklady spojené s opatřeními politiky v oblasti životního prostředí a dobrých životních podmínek zvířat a očekávané přetrvávání nákaz zvířat jako hlavní tržní faktory do roku 2023. Dalším klíčovým faktorem pro stav krmivářského průmyslu EU v příštím roce bude, zda koridor umožňující tok ukrajinského vývozu obilí zůstane v provozu i po listopadu 2022.

Zdroj: Feednavigator  11/2022

 Ing. Josef Svoboda, CSc.

Více v Krmivářství 1/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down