Normande je krátkohlavý skot kombinovaného typu původem z Dolní Normandie. Podle dostupných zdrojů má nejstarší plemennou knihu na světě, ale v českých podmínkách se s tímto plemenem setkáváme asi 18 let. Jak říká Ing. Jan Zámečník, místopředseda Svazu chovatelů normandského skotu, je toto plemeno oblíbené nejen kvůli nenáročnosti a klidnému temperamentu, značný význam má i kvalita mléka, především obsah kapa kaseinu BB a beta kaseinu A2A2.
Podle některých vědců produkovaly předchůdkyně dnešních dojnic mléko obsahující výhradně beta kasein A2 a ke změně na mléko s větším množstvím beta kaseinu A1 došlo mutacemi před několika tisícovkami let. Beta kasein A2 má přitom pozitivní vliv na srážení a výtěžnost sraženiny než A1. Podle některých pramenů není typ A2 spouštěčem alergií či potravinových intolerancí.
Plemena s vyšší užitkovostí mají obvykle vyšší zastoupení alel A1, jako plemena s nejvyšším obsahem alel A2 se uvádějí dojnice původem z Normandských ostrovů nacházejících se mezi Anglií a Francií.
Farma manželů Dagmar a Romana Klouzových se nachází v Radimi u Jičína. Hospodaří na výměře 100 hektarů zemědělské půdy, z většiny se jedná o trvalé travní porosty. Od počátku svého farmaření se soustředili na chov dojnic, nyní je jich na farmě zhruba 60. Jak říká Roman Klouza, místní inseminátor nezůstává u zapouštění pouze jedním plemenem, a tak jednoho dne doporučil inseminovat několik českých strakatých plemenic normandskými býky. Manželé Klouzovi se také zajeli podívat do některých normandských chovů a bylo rozhodnuto.
Farmu Josefa Papáčka v Kališti nedaleko Ústní nad Orlicí nemusíme moc představovat. Je známý jako chovatel plemene limousin na vysoké úrovni, ale zatím se málo ví, že mezi plášťově zbarvenými „masňačkami“ ve stádě pobíhají i flekaté normandky.
Farma předsedy svazu Petra Zaorala leží v Čabové nedaleko Moravského Berouna. Počátky hospodaření jeho rodiny se datují do roku 1993, kdy po privatizaci státního statku získal zpět pozemky a odkoupil 48 strakatých krav. Dnes chová normandské plemeno, které lépe odpovídá extenzivnějšímu systému hospodaření.
Farmu Josefa Bicka najdeme ve vyšších nadmořských výškách v oblasti Žaltic nedaleko Českého Krumlova. Aktuálně hospodaří na 45 hektarech trvalých travních porostů a chová 35 krav s většinovým podílem normandské krve.