Kampaň Evropské občanské iniciativy Konec doby klecové vyústila v zákaz klecových chovů nosnic v České republice. Poslanecká sněmovna schválila tuto technologickou reformu v chovech drůbeže 16. září s platností od roku 2027. Zákaz klecí je součástí novely zákona na ochranu zvířat, kterou musí ještě projednat a odhlasovat Senát. Dá se však očekávat, že se Česká republika zařadí k Lucembursku, Rakousku a Německu, kde legislativní zákaz klecí už platí.
Zatímco aktivisté jsou ze zákazu klecových chovů nosnic nadšení, podle tajemnice Českomoravské drůbežářské unie, o. s., Ing. Gabriely Dlouhé, Ph.D., je zásadní problém v tom, že nejde o evropský zákaz a čeští chovatelé tak budou v konkurenční nevýhodě. Poukázala mimo jiné na to, že do voliér se na stejnou plochu vejde o třetinu méně slepic než do klecového chovu, což se promítne na provozních nákladech. Jenom na přestavbu budou chovatelé podle ní potřebovat zhruba čtyři miliardy korun. Podle dřívějších odhadů hrozí, že s chovem nosnic skončí až třetina chovatelů. Tento stav vylepšení úrovně soběstačnosti České republiky v této komoditě rozhodně nepřinese.
Již od vstupu České republiky do Evropské unie se naši zemědělci museli připravovat na změny podmínek podnikání v agrárním sektoru. A to v souladu s nastavenými prioritami v chovatelské Evropě, které zahrnovaly ochranu životního prostředí, kvalitu zemědělských produktů a zajištění welfare zvířat. Požadavek pohody zvířat odstartoval změnu standardů a technologických systémů také v chovech drůbeže. Největší změny v tomto sektoru přinesla směrnice Rady 1999/74/ EC, v níž stanovené standardy pro ochranu nosnic vznikly pod tlakem ochránců zvířat. Ovlivnila všechny technologické systémy na výrobu konzumních vajec s výjimkou chovů do 350 nosnic a dále slepic v rozmnožovacích chovech.
V listopadovém čísle časopisu Náš chov se můžete dočíst o přednostech, ale i nedostatcích alternativních chovů, které v metodické příručce nazvané Zásady welfare a nové standardy EU v chovech drůbeže popsal kolektiv autorů Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i.*