Mikroskopické mykotoxiny jsou obranným jedem, který produkuje nižší druh hub. Pro stáda hospodářských zvířat, zejména prasat a skotu, představují vážné zdravotní riziko. Snižují užitkovost a mohou dokonce ohrozit život a zdraví chovaných zvířat. Vyskytují se v krmivu a obrana proti nim představuje neustálý boj. Na českém trhu se objevily nové účinné přípravky, které je dokáží eliminovat.
Mykotoxiny znehodnocují uskladněné obiloviny, zejména kukuřici. Pokud proniknou až do výživy zvířat a následně do potravinářského řetězce, mohou způsobit vážné hospodářské škody a v některých zanedbaných případech dokonce i ohrozit zdraví člověka. Jejich problematika dosud nebyla komplexně popsána a výzkum na tomto poli neustále pokračuje.
Nelze jim předcházet
Nejrozšířenější jsou dva druhy mykotoxinů, které jsou vzájemně velmi rozmanité jak ve svých vlastnostech, tak i v chemickém složení. Zatím byly popsány celkem čtyř stovky těchto jedů. Choroby, které vyvolávají, veterináři souborně označují jako mykotoxikózy.
Jejich výskyt ovlivňuje řada faktorů. Nejvýznamnějším je vlhkost uskladněných obilovin. Výsledky dlouhodobých výzkumů prokázaly, že výskytu mykotoxinů lze do určité míry předejít, jestliže vlhkost uskladněného materiál nepřesahuje 15%. Avšak jakákoliv preventivní obrana dosud není zcela účinná.
Zatím nejúčinnější metodou, jak zastavit jejich škodlivé působení, je jejich chemické vyvázání z krmiva pomocí adsorbentů. Již dnes existují přípravky, které dokáží tyto látky účinně odstranit, a na trh přicházejí stále nové preparáty.
Na bázi aluminosilikátů
Mezi celosvětově nejvíce rozšířené přípravky patří Mycobond od britské firmy Optivite, který byl vyvinut na bázi upravených aluminosilikátů. Mycoond je zásluhou svého složení a speciálního procesu úpravy adsorbent s vysokou afinitou, který váže široké spektrum mykotoxinů nacházejících se v krmivech. Takto vyvázané škodlivé látky pak procházejí trávicím traktem zvířete bez toho, aby působily další škody, a jsou vyloučeny z těla společně se sekretem. Silná vazebná schopnost u tohoto přípravku je v rozmezí širokého pH, což je důležité při průchodu trávicím traktem. Mycobond tak pomáhá přecházet střebávání mykotoxinů do organismu a také chrání zvíře před jejich škodlivými, často smrtelnými účinky. Nevyvazuje přitom z těla vitamíny, stopové prvky nebo léčiva jako jiné dosud používané adsorbenty.
Adsorbent s nízkým dávkování
Dalším účinným přípravkem je zcela nový Polysorb 750 vyvinutý švýcarskou firmou ABAC na bázi buněčných stěn kvasinek s dvojnásobnou adsorpční kapacitou, než mají dosud vyráběné přípravky podobného typu. Díky vlastnosti nízkého dávkování je Polysorb vhodný k zařazení do premixů. Má nahnědlou barvu a výrobce ho dodává v podobě sypkého prášku, která se dá dobře zamíchat do krmiva. Hodí se přitom pro všechny druhy hospodářských zvířat.
Na stejné bázi byl vyvinut také německý přípravek Troumix Mykoban Sc, který navíc posiluje funkci jater. Jak totiž potvrdily nedávné výzkumy, mykotoxiny, které se dostávají do těla zvířete trávicím traktem, jsou vstřebávány do krevního oběhu a vrátnicovou žílou vstupují do jater. Ta jsou schopna částečně přeměnit mykotoxiny na netoxické metabolismy, avšak jejich kapacita je v důsledku této činnosti limitována. V případě vleklé intoxikace organismu jsou játra podrobena velké zátěži, a jejich detoxikační funkce se tak omezuje. To vše se negativně projevuje na užitkovosti zvířat. Přípravek Troumix Mykoban Sc byl vyvinut speciálně pro tento účel. Při průchodu trávicím ústrojím vyvazuje mykotoxiny a navíc regeneruje činnost jater. Je určen především pro skot a prasata. U skotu je dobré jej zařazovat při zkrmování siláží, u kterých je podezření na výskyt mykotoxinů.
Výzkum pokračuje
Vývojová pracoviště zahraničních výrobců pracují na stále dokonalejších přípravcích. Velkou výzvou přitom zůstává nalezení takových adsorbujících látek, které by se vyznačovaly vysokou specifičností vůči běžným formám mykotoxinů a které by působily v těle zvířat bez vedlejších adsorpčních účinků. Dosud se totiž jedná o balastní látky, které krmivo rozřeďují a snižují jeho nutriční hodnotu.
Výzkumy naznačují, že nejúčinnější metodou jak vyvázat mykotoxiny z podávaného krmiva je jejich deaktivace esterifikovanými glukomannany, které jsou extrahovány z buněčných stěn kvasinek druhu Saccharomyces cerevisae.