Evropské a americké organizace zemědělců jsou znepokojeny dovozními cly, která Spojené státy zavedou 9. dubna na produkty z Evropské unie. Díky tomu jsou o 20 % dražší. Americký prezident Donald Trump oznámil cla 2. dubna. I když se o clech už nějakou dobu, přesto udeřila jako bomba. Odvod vstoupí v platnost zítra, ve středu 9. dubna. Evropská komise nyní připravuje balíček protiopatření.
Předsedkyně Ursula von der Leyenová označila oznámená cla za „velkou ránu pro globální ekonomiku“. Na stole jsou všechny scénáře evropské protireakce. Pokud jde o možná proticla, Evropská komise by se zaměřila na odvětví, která poškozují USA a kde má EU alternativy. Konkrétně je zmíněna sója z Brazílie. Evropští zemědělci nechtějí, aby EU podnikla odvetná opatření za Trumpova dovozní cla. Evropská organizace Copa-Cogeeca doufá, že EU bude vyjednávat s USA, aby zabránila obchodní válce.
Prezident Copa Massimiliano Giansanti v tiskové zprávě uvedl: „Odvetná obchodní opatření neprospějí zemědělcům ani v EU, ani v USA. Místo toho omezí naše příležitosti, zvýší ceny a oslabí zemědělské podniky. Vyzýváme obě administrativy, aby upřednostnily jednání a prozkoumaly všechny diplomatické cesty, než se uchýlí k opatřením, která by mohla mít dlouhodobé důsledky.“
Obavy mají také zemědělci v Americe. Americká federace zemědělských úřadů (AFBF) zdůrazňuje, že obchod je pro americké farmáře zásadní. Zvýšení cel ohrožuje ekonomickou udržitelnost zemědělců, kteří v posledních třech 3 letech přišli o peníze na svých základních plodinách. Více než 20 % příjmů farem pochází z vývozu a zemědělci jsou vysoce závislí na dovozu zásadních dodávek, jako jsou hnojiva a specializované nástroje. AFBF předpokládá dlouhodobé škody způsobené ztrátou podílu na trhu pro americké farmáře.
Prezident Donald Trump přišel s různými cly pro každého obchodního partnera. Pohybují se od základní daně ve výši 10 % pro všechny země, včetně Spojeného království, až po 34 % pro Čínu a 49 % pro Kambodžu, zemi, která vyrábí a vyváží spoustu levného oblečení. Podle Trumpa je 20 % pro produkty z EU stále málo ve srovnání s tím, co by EU uvalila na americké produkty. Poplatky doplňují dříve uložené sazby např. pro hliník a ocel.
Trump obvinil jiné země z „rabování“ a „okrádání“ USA a z bohatnutí na úkor Američanů. Slíbil, že rychle vybuduje americký průmysl a prolomí obchodní bariéry v jiných zemích pomocí nových dovozních cel.
Ekonom Theo Šmíd z Atradius řekl agentuře ANP: „Pokud bude tato obchodní válka dále eskalovat, otevřené ekonomiky budou trpět následky. To by mohlo vést ke zvýšení počtu bankrotů na celém světě a ke zpomalení hospodářského růstu.“*
Poultry World