06.10.2022 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová mléčná farma

První podzimní den zavítalo do Starosedlského Hrádku na Příbramsku téměř dvě stě pozvaných hostů včetně zahraničních. Nepřijeli oslavit podzimní rovnodennost, kdy se Slunce nachází na nebeském rovníku a jeho paprsky dopadají na Zemi kolmo k její ose, ale prohlédnout si novou mléčnou farmu, kterou po třech letech dokončilo tamní zemědělsko obchodní družstvo.

Nová farma vyrostla na zelené louce hned vedle rozsáhlého zemědělského areálu s bioplynovou stanicí, která v celém podnikatelském projektu hraje důležitou roli. Jednak v ní skončí veškerá kejda z nové produkční stáje, a jednak bude odpadním teplem vytápět dojírnu se všemi přilehlými prostory. Na farmě bude ustájeno více než 500 krav českého strakatého a holštýnského plemene. V produkční stáji nalezne domov téměř 340 dojnic, v porodně pak přibližně 150 krav. 

„Mléčná farma nahradí dvě původní stáje v Chrástu a Tušovicích,“ řekl týdeníku Zemědělec předseda představenstva Zemědělsko obchodního družstva Starosedlský Hrádek Ing. Josef Žid, Ph.D. „V Chrástu proběhla poslední rekonstrukce na přelomu tisíciletí, v Tušovicích pak v roce 1996, takže už šlo o zastaralé stáje s nevyhovující technologií.  Vzhledem k nevyjasněným majetko-právním vztahům, zejména v Tušovicích, jsme se rozhodli pro novou mléčnou farmu ve Starosedlském Hrádku. Velkou roli při rozhodování hrálo i to, že jsme museli z obou stájí převážet do bioplynové stanice kejdu, přibližně každý den na padesát kubíků, a asi deset až dvanáct tun hnoje. Opačným směrem jsme zase dvakrát denně vozili objemné krmivo ze zdejších silážních žlabů. Dopravní zátěž ve Starosedlském Hrádku i v přilehlých obcích byla obrovská, nemluvě o vysokých provozních nákladech. A to by měla nová farma zcela eliminovat.“

„V lehkých vzdušných stájích s automatickým řízením klimatu a osvětlení se musí výrazně zvýšit dojivost,“ je přesvědčen vedoucí živočišné výroby Ing. Richard Vaník. „Naše stádo tvoří červenostrakaté i holštýnské krávy s převahou českého strakatého skotu, které dosahují průměrné denní užitkovostí kolem 18 litrů mléka. Což je málo. Přestože se chceme v budoucnu zaměřit ještě více na český strakatý skot s kombinovanou užitkovostí, měla by průměrná denní užitkovost na nové farmě atakovat hranici 30 litrů.“

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 41.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down