V Evropě se začíná rozšiřovat nové infekční virové onemocnění – nodulární dermatitida skotu (Lumpy Skin Disease – LSD), které je charakterizované tvorbou uzlíků (nodulů) na kůži a jiných částech těla zvířat. Sekundární bakteriální infekce vzniklých nodulů často vyvolává řadu komplikací, včetně úhynu. Nejedná se o zoonózu, což vylučuje přenos nákazy na člověka.
Tradičně se vyskytující nákaza v zemích jižní a východní Afriky se v roce 1970 rozšířila severozápadně do subsaharské části Afriky. O devatenáct let později, respektive v roce 1989, byla zjištěna první ohniska také v Egyptě a Izraeli, později se pak onemocnění vyskytlo ještě v Bahrajnu, Kuvajtu, Ománu a Jemenu. Od roku 2000 se rozšířila také do některých zemí Středního východu a v roce 2013 byla potvrzena v Turecku.
V Řecku bylo potvrzeno první ohnisko modulární dermatitidy skotu v květnu v roce 2015. Jednalo se tak o historicky první výskyt této nákazy v Evropě. Do konce roku 2015 bylo v celém Řecku potvrzeno celkem 117 ohnisek LSD. Nepříznivá nákazová situace pokračovala i následující rok, když ke 3. červnu 2016 bylo nahlášeno dalších 48 ohnisek.
V dubnu 2016 oznámily výskyt modulární dermatitidy skotu další dvě evropské země, a to Bulharsko (k 3. 6. 2016 – 136 ohnisek) a Makedonie (k 22. 4. 2016 – 21 ohnisek). Turecko ke shodnému termínu letos hlásí celkem 17 ohnisek.
Ekonomický význam nákazy spočívá v tom, že dočasně snižuje mléčnou užitkovost, vyvolává dočasnou nebo i trvalou sterilitu u býků, znehodnocuje kůži a případně může dojít až k úhynům postižených zvířat v důsledku sekundární bakteriální infekce.
Více se dočtete v článku MVDr. Petra Kučínského a MVDr. Martina Beňka ze Státní veterinární správy, který najdete v červencovém čísle časopisu Náš chov.*