02.06.2008 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová produkční stáj v Dolanech

Nedá se říci, že by nové stáje pro hospodářská zvířata rostly jako houby po dešti. Přesto se mezi zemědělskými subjekty najdou investoři, kteří se do staveb nových objektů pouští. Jedním z nich je Zemědělské družstvo Dolany ve východních Čechách.

Zemědělské družstvo Dolany nedaleko Náchoda hospodaří na 4710 hektarech zemědělské půdy, z nichž je 3900 ha orné. Plochy podniku leží v nadmořské výšce mezi 260 a 500 metry, roční úhrn srážek se pohybuje okolo 700 milimetrů. Rostlinná výroba je zaměřena na produkci tradičních plodin, jako jsou obiloviny (2000 ha), cukrovka (400 ha), řepka (600 ha), dále hrách, mák a krmné plodiny. V neposlední řadě provozuje ZD Dolany také ovocnářskou výrobu, podle slov jeho ředitele Ing. Karla Vlčka jsou největšími pěstiteli jablek v České republice. „Jablka jsou na 230 hektarech plochy, na dalších padesáti se pěstují višně, na dvaceti hrušně a okrajově třešně, broskve a slivoně,“ uvádí Ing. Vlček.

Slavnostní otevření

Den otevřených dveří na farmě Slatina nad Úpou se konal začátkem měsíce května. Na slavnostním otevření stáje se sešli zástupci investora i dodavatelských firem a také hosté. Do prostoru novostavby se vměstnalo zhruba 150 návštěvníků.
Během úvodních slov vyzdvihl ředitel zemědělského družstva práci zainteresovaných subjektů, společností Farmtec, Průmstav a Wolf System: „S firmou Farmtec nás pojí dlouhodobá spolupráce, známá je také kvalita jejích projektů. Navíc dodávají na náš trh dojicího robota Galaxy, kterého jsme si nezávisle na tomto faktu vybrali. Společnost Průmstav nás přesvědčila referencemi a vyhrála velmi tvrdé výběrové řízení,“ konstatoval Ing. Karel Vlček.
Stavba vlastní stáje byla zahájena v červenci loňského roku, kolaudace proběhla 9. května 2008. Celková investice včetně tří nových senážních žlabů o rozměrech 8 x 50 metrů a nádrže na skladování kejdy činila 53 milionů korun. Management zemědělského družstva počítá s dotacemi z operačního programu ve výši zhruba dvacet procent investice.

Krávy, prasata a drůbež

Živočišná výroba podniku je zaměřena především na chov dojnic plemen holštýn (???) a české strakaté. Pět stovek z nich je ustájeno na farmě ve Svinišťanech, kde mají k dispozici volnou stáj stlanou separátem a klasickou dojírnu. Do nedávné doby fungovaly také dvě staré vazné stáje – ve Slatině nad Úpou a v Křižanově. Začátkem května se situace změnila, místo jedné z vazných stájí začala fungovat nová stáj s kapacitou 284 zvířat vybavená šesti robotickými stáními.
Kromě skotu se dolanští zabývají chovem prasat, disponují farmou pro 300 prasnic. „Selata prodáváme ve hmotnosti 25 kilogramů,“ dodává ředitel podniku. V neposlední řadě se družstvo zaměřuje na výkrm brojlerů v osmitýdenním turnusu s průměrným zástavem 100 000 kusů.

Novostavba s robotem

Vzdušná a prosvětlená šestiřadá stáj o rozměrech 32 x 77 metrů vznikla spoluprácí společností Farmtec, a. s. (oblastní ředitelství Litomyšl) a Průmstav Náchod. Jejím základem je ocelový skelet, modulace stáje je 4,8 metru. Střecha je vyrobena ze sklolaminátové vlnovky s prosvětlením a sněhovými zábranami, nezbytná je hřebenová štěrbina pro přirozené větrání. Budova se zavírá buď rolovacími (u krmných stolů) nebo dřevěnými vraty (ostatní). Po delších stranách stáje jsou umístěny průsvitné svinovací plachty, které zasahují od lehacích boxů až po střešní krytinu.
V lehacích boxech nainstalovala společnost Farmtec měkké matrace Kraiburg, které umožňují zvířatům pohodlí díky speciálnímu „voštinovému“ profilu. Toto provedení zaručuje pohodu zvířat a dostatečnou měkkost matrací, která brání vytváření otlaků na kloubech dojnic. Povrch vrchní strany matrace je protiskluzově upraven. Mírný sklon lože napomáhá jeho čistotě. Každá matrace je jemně pokryta pilinami.
Dojení ve stáji je zabezpečeno šesti automatickými systémy Galaxy Starline. Dva z nich jsou jednomístné, další dva jsou řešeny pro přístup z obou stran (dvoumístné). V této stáji bude jedno robotizované stání obsluhovat přibližně 50 krav, což je méně, než udávané krajní počty. „Zvířata tak budou mít větší klid,“ předpokládá ředitel podniku.

Práce bez práce

Systém automatického dojení zvolil management družstva hlavně kvůli úspoře pracovních míst, eliminaci vlivu lidského faktoru a možnosti zvýšit welfare zvířat. Mezi jednotlivými výrobky si potom vybírali svého favorita. Robot od nizozemské společnosti Insentec vyhrál díky jednoduššímu principu dojení, samostatnému pátému strukovému násadci pro dezinfekci vemene a také díky příznivější ceně.
Robot Galaxy nasazuje a snímá struková pouzdra jednotlivě. Nasazení se provádí na základě laserového zaměření. Nádoj se sleduje i podle jednotlivých čtvrtí. Případné chyby jsou hlášeny do počítače. Jestliže při další návštěvě dojnice proběhne vše bez problémů, chybové hlášení se automaticky zruší. Pokud dojde v průběhu dojení ke znečištění laserového zaměřování, dokáže ho robot podle potřeby sám vyčistit.
Dojené mléko lze separovat z dodávky dvěma způsoby, buď jako odpadní bez dalšího využití (v případě ochranné lhůty) nebo jako krmné pro následné použití. Po každé podojené krávě proběhne automatická očista dojícího přístroje. Po podojení léčené nebo nemocné krávy se uskuteční dezinfekce dojicího stroje až k separačnímu ventilu.
Měří se rovněž vodivost v každé dojené čtvrtce. Samozřejmostí je i automatická dezinfekce mléčné žlázy po dojení. Velkou výhodou je možnost ručního režimu dojení, což lze využít jednak při učení nově naskladněných dojnic nebo i při případném výpadku techniky.

Přesun kejdy ze stáje do jímky

Stáj je koncipovaná jako bezstelivová, do hnojných chodeb jsou instalovány shrnovací lopaty Farmtec typu Omega. Tento systém je založen na vyhrnování výkalů ze stájových chodeb do příčného kanálu, využívá přitom shrnovacích lopat, tažených reverzačním pohonem s lineárním uspořádáním hnacích i pomocných kol. Jeho konstrukce umožňuje použití „nekonečného“ plastového lana i ve velkokapacitních stájí skotu.
Provoz lopat je monitorován programem ovládacího panelu, popis nestandardních jevů může být z panelu přenášen na mobilní telefon uživatele. Použité materiály a konstrukční řešení prvků soustrojí zaručují podle informací firmy Farmtec dlouhou životnost a minimální nároky na údržbu.
Sběrný kanál ústí do venkovní čerpací jímky, odkud je kejda vedena do nadzemní jímky Wolf o průměru 26 a výšce 8 metrů. Kapacita této železobetonové nádrže je 4140 m3.

Situace v chovu skotu
Původní stádo zemědělského družstva Dolany bylo červenostrakaté. Do roku 1996 se tam praktikovalo převodné křížení na plemeno holštýn. Dnes je v chovu zhruba 80 % plemenic holštýnského plemene a zbylých dvacet procent se řadí k plemeni české strakaté. Vzhledem k otevření nové stáje se ale podle hlavního zootechnika Ing. Aleše Vodičky musí nakoupit okolo 150 březích jalovic. 
Zootechnik v souvislosti se zavedením dojení roboty doufá nejenom ve zvýšení užitkovosti a pokles brakace, ale také ve snížení počtu somatických buněk a zlepšení reprodukce.
ZD Dolany je členem mlékařského družstva Podorlicko. V současné době je výkupní cena jednoho kilogramu mléka na úrovni 9,50 Kč a bude se pravděpodobně do budoucna snižovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down