Zemědělské družstvo Miletín hospodaří aktuálně na 2150 hektarech zemědělské půdy, z nichž zhruba 600 hektarů připadá na louky a pastviny. Podle slov předsedy představenstva Josefa Hrnčíře byla rozloha v minulém roce ještě o 50 hektarů vyšší, ale boj o půdu hoří i zde, v podhůří. Pozemky, které podnik obhospodařuje, se totiž rozkládají v nadmořských výškách mezi 340 a 670 metry, a tak zčásti spadají do podhorské oblasti.
Rostlinná produkce je ve zdejším družstvu zaměřena na klasické plodiny. Převažují obilniny, na výměře 500 ha se pěstuje ozimá pšenice, na 170 ha ozimý ječmen, na 80 ha žito a na stejné ploše tritikale. Zhruba na 30 až 40 hektarech najdeme černý oves, který se zde využívá především jako součást starteru pro telata. Jak říká předseda podniku, je pro ně energeticky výhodnější a chutnější než klasický oves. Na stovce hektarů je cukrovka, na 320 řepka a kukuřici pěstované na siláž náleží 180 hektarů. Nesmíme zapomenout ani na další krmné plodiny – vojtěšku a jeteloviny, které shodně zaujímají mezi 60 a 70 hektary plochy. Z porostu jetele se přitom první seč sklízí na senáž a druhá seč se využívá k produkci jetelového semene.
Živočišná výroba se v Miletíně soustřeďuje na chov skotu, a to především dojeného. „Máme také malé stádečko masných krav plemene aberdeen angus, ale vyrábět mléko umíme líp,“ říká k tomu hlavní zootechnik Ladislav Dufek. A ihned vypočítává: stádo českého strakatého skotu představuje celkem 1500 kusů, z nichž je 550 dojnic s průměrnou roční užitkovostí na úrovni 6500 kilogramů mléka se solidním obsahem tuku (3,8–4,2 %) a bílkovin (3,35–3,4 %).
Více informací si přečtete v Zemědělci v regionu pro Královéhradecký kraj.
Na přiloženém videu můžete zhlédnout část provozu v Tetíně
http://youtu.be/oQudel1c-Yw