Na základě srovnávacích studií se však dá předpokládat, že lze „vystopovat“ rezervy ke snížení těchto nákladů, a to nikoliv na účet snížení pohody zvířat a podmínek welfare. Navíc vyšší investiční náklady jsou prokazatelně rychle návratné, protože jsou kompenzována optimálním stájovým designem, který lze na rozdíl od rekonstrukcí bez kompromisů ušít na míru. Zatímco ještě v nedávné době měly novostavby stájí charakter masivních budov, dnešní pojetí lehkých, stavebně nenáročných vzdušných přístřešků vede k velmi výrazným investičním úsporám.
Je nutné dodat, že při rekonstrukcích kravínů jsou návrhy dispozice a kapacita zvířat limitovány a omezovány danou a zpravidla neměnnou plochou a prostorem. Avšak při výstavbě nových stájí je postup zcela opačný. Pro ustájení požadovaného počtu dojnic se navrhne optimální dispoziční řešení, které se „obalí“ stájovou konstrukcí potřebného komfortního objemu a plochy. Nezbytná je projektová dokumentace k rekonstrukci kravína a přizpůsobení harmonogramu výstavby. V dnešních novostavbách se dojnicím vesměs nabízí měkké, suché a teplé lože. Pohybové plochy zajišťují bezproblémové kontakty mezi zvířaty. Krmiště umožňuje krávám nerušený příjem krmiv při optimálním způsobu zakrmování a přihrnování. Nové stáje umožňují přizpůsobit se především požadavkům zvířat, vycházejících z anatomických a fyziologických parametrů a projevů chování. Pro zabránění tepelnému stresu se musí včas vykonat účinná opatření v technice a technologii i výživě a napájení.*
Desítky nových stájí, které se v posledních třech letech vybudovaly, svědčí o tom, že chovatelé – investoři pochopili hlavní zásadu chovu vysokoužitkových stád. Stáj by měla být komfortní co do prostoru, plochy, objemu čerstvého vzduchu, lože, podlah atd., včetně ohleduplného a poučeného manuálního a technického personálu.
Doc. Ing. Oldřich Doležal, DrSc., technolog-specialista
Podrobněji v časopisu Náš chov 8/2018.