23.03.2022 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové aplikace i technologie

Českomoravská společnost chovatelů, a. s., jako organizace většinově vlastněná chovatelskými svazy v posledních letech prošla překotným vývojem. Činnost laboratoří se zautomatizovala a zefektivnila, snížil se počet zaměstnanců. Do praxe se zavedlo genomické testování pomocí SNP čipů. O tom jsme hovořili na Hradištku s vedoucími pracovníky společnosti.

Naposledy redakce Našeho chovu s fotoaparátem zavítala na Hradištko v roce 2008, kdy společnost řídil Ing. Zdeněk Růžička a místní laboratoř imunogenetiky se zabývala pouze ověřováním původu a mutacemi genů ovlivňujících zdraví a užitkovost. Od té doby uplynulo v nedaleké řece Vltavě již hodně vody a změny jsou vidět jak v působení organizace navenek, tak i v jejím fungování a vybavení.  Zásadní poslání ČMSCH tedy stále spočívá ve vedení ústřední evidence zvířat, včetně jejich označování, v plemenářské práci, v provádění rozborů mléka a provozu kryobanky biologického materiálu. Obor, který se nově rozvinul, je genomika. Jen těžko si lze v dnešním konkurenčním světě představit, že by se tuzemští chovatelé do této činnosti nezapojili. Důležitým milníkem bylo v roce 2015 také založení dceřiné společnosti Družstvo pro kontrolu užitkovosti ČR, spoluvlastněné svazy holštýnského a českého strakatého skotu, čímž se naplnilo volání řady chovatelů po zajištění výkonu kontroly užitkovosti neutrální organizací.

Je třeba připomenout, že ČMSCH je organizace chovatelů – s dominancí dvou zakládajících svazů – Svazem chovatelů českého strakatého skotu a Svazem chovatelů holštýnského skotu. Stát, tedy konkrétně PGRLF, má v rukou třetí nejdůležitější podíl.

Současný výkonný místopředseda představenstva (jinak řečeno ředitel) Josef Kučera, charakterizoval nedávný vývoj společnosti následovně: „Snažíme se, aby Českomoravská společnost chovatelů byla servisní organizací, na kterou se chovatelé mohou obrátit. Rozhodně nemůžeme zajišťovat vše, ale můžeme být informačním centrem nebo zastřešující organizací pro chovatele. V případě, že některou věc nebudeme mít v naší agendě, rádi doporučíme, kam by se chovatelé měli obrátit.*

Celý článek najdete v Našem chovu 4/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down