06.04.2010 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové nutriční aditivum pro drůbež

Známý americký výrobce nutričních aditiv firma Kemin představil v Brně na veletrzích nový produkt Clostat. Jde o přípravek účinný v boji proti Clostridiím u drůbeže. Také může zabránit vzniku nektrotické enteritidy.

Brněnské výstaviště hostilo v době konání trojice veletrů také seminář, kde byl veterinářům a chovatelům drůbeže představen přípravek Clostat. Specialisté z USA a Belgie prezentovali působení přípravku a praktické zkušenosti z farem v Belgii.
Nekrotická enteritida je v současné době dost velkým problémem v chovech brojlerů. Způsobuje velké ztráty, jsou provázené zvýšeným úhynem, vyšší spotřebou krmiva a nižším denním přírůstkem. Hlavním faktorem virulence je zřejmě alfa toxin produkovaný Clostridii.
Clostat je prvním produktem ve skupině aktivních mikrobiotik, který je speciálně určen do krmiv a vody pro brojlery.
Specialisté z Keminu prezentovali kmen Bacillus subtilis PB6, který je izolovaný ze střeva zdravých kuřat, takže je schopen odolat kyselému prostředí v tenkém střevě. Kmen má schopnost přežívat také ve vysokých teplotách, proto je produkt stabilní v průběhu běžného granulačního procesu. Teplota při testační granulaci dosahovala až 90 °C, bakterie při této teplotě přežily zhruba z 90 %. Testy potvrdily stabilitu v krmivu a premixech také v době skladování. Kmen je rovněž výrazně rezistentní k dezinfekcím a vodě, dovede přežívat ve formě spor.
Pomocí metody PCR je ověřeno, že jde pouze o jeden kmen bakterií bez kontaminace ostatních, takže laboratoře Keminu vědí, co přesně vyrábějí.
Důležité ale je, že kmen PB6 má ve střevě selektivní schopnost podporovat pozitivní mikroflóru – především Lactobacilus a Bifidobacterium. Napak má tento kmen inhibiční efekt ke kmenům bakterií rodu Clostridium izolovaných z drůbeže. Je to hlavně díky aktivnímu biocidu (cyklický heptapeptidsurfaktin), který byl izolován. Proto je přípravek Clostat účinný také proti nekrotické enteritidě.
Přípravek Clostat, kde je Bacillus subtilis PB6 obsažen, je kompatibilní s kokcidiostatiky. Byl ověřován na Univerzitě v Poznani a na testační stanici v britském Roslinu (Univerzita v Edinburgu).
Clostat Dry, kde je hlavním nosičem vápenec, se dávkuje 500 g na tunu krmiva během celého výkrmového cyklu. Clostat SP Dry, kde je jako nosič použita laktóza a je 100% vodorozpustný, lze dávkovat 100 g/m³ pitné vody opět během celého cyklu. Clostat lze kombinovat se všemi organickými kyselinami, prebiotiky, esenciálními oleji a kokcidiostatiky.
„V případě, že je již možné indikovat enteritidu způsobenou bakteriemi rodu Clostridium, je většinou příliš pozdě na zažehnání veškerých ztrát, které onemocnění způsobí. Efektivnější a zároveň ekonomicky zajímavější je preventivní řešení, kterým je napříkladprodukt Clostat, který má selektivní účinky přesně proti Clostridium perfringens a dokáže tak zamezit již prvním možným příznakům onemocnění. Clostat opravdu aktivně inhibuje Clostridia. Tím se lišíme oproti konkurenci – to ukazují výsledky provozních prokusů na farmách,“ prezentoval Dr. Stefaan De Smet, manažer technické podpory Animal Health, Kemin.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down