29.09.2021 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové ohnisko ptačí chřipky na Příbramsku

Po bezmála čtyřiceti potvrzených případech nakažení aviární influenzou v neevidovaných malochovech i v komerčních chovech v první polovině roku byla od 26. července Česká republika oficiálně prostá uvedené nákazy. Jen do včerejška, kdy bylo potvrzeno nové ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže v obci Trhové Dušníky na Příbramsku ve Středočeském kraji.

První letošní ohnisko bylo potvrzeno 22. ledna v malochovu drůbeže v obci Dlouhá Lhota u Tábora v Jihočeském kraji. Postupně do 18. května přibylo dalších 37 ohnisek v chovech drůbeže, a to jak v neevidovaných malochovech, tak v komerčních chovech. Poslední ohnisko v Mladé Boleslavi – Čejeticích bylo potvrzeno 18. května. Na základě letos aktualizovaných pravidel Světové organizace pro zdraví zvířat byla Česká republika od 26. července oficiálně prostá ptačí chřipky.
V České republice se aviární influenza potvrdila v chovu drůbeže po více než čtyřech měsících, a to na základě vyšetření pěti uhynulých hus ve Státním veterinárním ústavu Praha. To potvrdilo ptačí chřipku H5, přičemž na stanovení patogenity a určení subtypu nákazy se čeká. Chovatel nevyloučil, že drůbež v chovu přišla do kontaktu s volně žijícími vodními ptáky.
Zbývající drůbež v postiženém chovu, v němž se nacházelo 16 slepic a 11 kachen, byla utracena. Kolem ohniska se vymezilo tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V obou pásmech byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření, v jejichž rámci se omezují přesuny drůbeže a provádí se sčítání drůbeže v chovech. Současně se zakazuje pořádat burzy či výstavy ptactva, které představují velké riziko šíření nákaz drůbeže. Základním preventivním opatřením je chovat drůbež v uzavřených objektech s cílem zabránit kontaktu s volně žijícími ptáky. V chovech, kde to není možné, je nutné přijmout taková opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků. Dalším možným opatřením je zasíťování výběhů apod. Při podezření na výskyt nákazy – při zvýšeném úhynu drůbeže, náhlém poklesu snášky nebo při sníženém příjmu krmiva, je namístě obrátit se na krajskou veterinární správu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down