26.04.2004 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové poznatky v odchovu telat

Na zdravotní rizika při odchovu telat a zejména na jejich správnou výživu se soustředili odborníci z oblasti krmivářství a veterinářského dozoru na semináři „Výchova telecích juniorů v podmínkách EU“, který se konal počátkem dubna v Troubelicích u Uničova. Řeč na něm nebyla pouze o evropských standardech a normách, ale také o nových možnostech financování těchto odchovů z fondů Evropské unie.

Odchovy telecích juniorů totiž budou po českém vstupu do Evropské unie finančně podporovány také v rámci zdrojů určených pro dotace do živočišné výroby. Konkrétní podmínky pro jejich čerpání ze strany českých zemědělců na odborném semináři vysvětlil ing.Bohumil Belada ze společnosti FRAMTEC,a.s.. Představil rovněž nové technologie ustájení telat, jejichž součástí by měly být také krmné automaty na mixování mléčných směsí.
Pro ochranu zdraví telat a pro posílení jejich imunitního systému je přitom nejdůležitější správná výživa spočívající v kombinaci klasického krmení mléčnou směsí s přidáváním nejrůznějších speciálních přípravků pro doplnění živin. Ve volném ustájení jsou telata většinou krmena mléčnou náhražkou nebo nativním mlékem za pomoci elektronicky řízených krmných automatů. Tyto automaty jsou doporučovány i samotnou Evropskou unii, protože významným způsobem zlepšují podmínky odchovu. S jejich pomocí probíhá dávkování krmné směsi individuálně pro každé tele. Krmné automaty by se tedy měly stát součástí každého odchovu.
Hlavním tématem semináře však bylo předcházení zdravotních rizik při odchovu telat a plnění norem předepsaných Evropskou unií v oblasti veterinářského dozoru. K tématu vystoupili veterináři MVDr.Soňa Šlosárková Ph.D. z Veterinářské a farmaceutické univerzity Brno a MVDr.Miloslav Skřivánek, CSc. z firmy TEKRO, která je jedním z předních českých producentů krmiva a krmivářských doplňků pro hospodářská zvířata. Společnost v roce 1995 koupila tehdy největší výrobnu premixů v České republice a dnes působí hned v několika východoevroských státech. Mezi její nejznámější výrobky patří minerálně vitaminové doplňkové krmné směsi značky Turmix, určené pro všechny kategorie skotu.
MVDr.Miloslav Skřivánek se věnoval často diskutovanému problému kvality kolostra a jejímu významu pro úspěšný odchov telat. Z mnoha odborných studií je známo, že nízká úmrtnost telat v prvních dnech života je rozhodující pro ekonomický úspěchu podniku, který se orientuje na chov skotu. Nevyplatí se proto význam kvality kolostra podceňovat.
Rozdíly ve kvalitě mleziva jsou přitom často dány různým stupněm zásobení matky živinami během tranzitního období a rozhodující je také stáří zvířat. Zejména kolostrum jalovic je v porovnání s kolostrem starších krav vybaveno méně imunitními a účinnými látkami. Nakoupená vysokobřezí zvířata se také nemohou tak rychle a dostatečně přizpůsobit stávajícímu stájovému prostředí a proto jejich mlezivo nepostačuje adaptaci na stájově specifické zárodky prostředí. Nižší kvalita kolostra bývá i odrazem špatné zimy, většinou v souvislosti s vysokým tlakem zárodků ve stáji, zvláště pro telata narozená počátkem jara. Jediným dostupným prostředkem pro vyrovnání chybějících živin je podle MVDr.Miloslava Skřivánka podávání zmíněných doplňků, kterých je na našem trhu celá řada.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down