Nově vymezená oblast na Liberecku

Kvůli nedávnému potvrzení ohniska afrického moru prasat na Frýdlantsku Státní veterinární správa vymezila v Libereckém kraji uzavřené pásmo I, které navazuje na pásmo infekce. Pro nově vymezenou oblast, která zahrnuje 65 katastrálních území o celkové výměře 531 km², platí mimořádná veterinární opatření. To znamená, že prasata divoká zde budou moci lovit pouze proškolení lovci. Nejen ulovený, ale i nalezený divočák bude povinně vyšetřen na africký mor prasat. Dále dojde k omezení přesunů domácích prasat a vepřového masa, ale i masa divokých prasat z vymezené oblasti.

Již 2. prosince KVS pro Liberecký kraj vymezila takzvané pásmo infekce kolem místa v Jindřichovicích pod Smrkem na Frýdlantsku, kde bylo nalezeno uhynulé sele prasete divokého nakažené africkým morem prasat. V oblasti o výměře bezmála 200 km² nařídila Státní veterinární správa mimořádná veterinární opatření, která mimo jiné zakazují lov zvěře a krmení prasat divokých. Dále je v pásmu omezen pohyb obyvatel mimo vyznačené cesty a zintenzivňuje se vyhledávání a sběr těl uhynulých divočáků. Opatření mají minimalizovat šíření nákazy v populaci prasat divokých a ochránit chovy prasat domácích před zavlečením nákazy.

Nově vymezená oblast, která navazuje na pásmo s ohniskem nákazy zahrnuje 65 katastrálních území o rozloze 531 km², a to západním směrem k Hrádku nad Nisou, na východě k Harrachovu a jižně k Jablonci nad Nisou. Dosud v této oblasti nebyl zjištěn případ výskytu afrického moru prasat.

„Pravidla pro lovce i chovatele prasat v této oblasti proto budou sice mírnější než v pásmu infekce, nicméně přísnější než ve zbytku České republiky. Na rozdíl od pásma infekce není v uzavřeném pásmu nijak omezen pohyb občanů v přírodě a většinu občanů tak opatření nijak nezasáhnou,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Lovci, kteří budou chtít v oblasti lovit divočáky, musí projít školením, které zajišťuje SVS. Z každého uloveného prasete se odeberou vzorky krve či orgánů a odešlou se k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. Pokud bude výsledek vyšetření negativní, lovec může maso z uloveného divočáka zkonzumovat nebo i dodat do maloobchodní prodejny, ale pouze ve vymezeném pásmu. Za zastřelené divoké prase si lovci budou moci nárokovat u Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj zástřelné ve výši 1000 Kč za kus, ale i nálezné ve výši 2000 Kč za nalezené uhynulé zvíře.

Chovatelé prasat domácích v uzavřeném pásmu I nesmí používat steliva či krmiva z rizikových oblastí a musí striktně dodržovat zásady biologické bezpečnosti. Omezeny jsou i přesuny prasat z lokálních chovů s výjimkou jatek v rámci pásma. Případná přemístění zvířat mimo pásmo jsou možná jedině na základě výjimky a veterinárního osvědčení vydaného KVS pro Liberecký kraj. V rámci mimořádných veterinárních opatření, která vydala Státní veterinární správa a jsou platná pro celou Českou republiku se regulují přesuny živých prasat domácích ze zbytku státu na území uzavřeného pásma I.*

Přemnožená divoká prasata jsou zdravotním rizikem v celé Evropě
Nově vymezená oblast

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down