07.03.2024 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Noví lídři mezi mléčnými chovy

V úterý 6. března byly na přehradě Seč vyhlášeny výsledky dalšího ročníku soutěže Mléčná farma roku. Známe tedy nové špičkové stáje a podniky, kteří zamíchali pořadím.

Český strakatý skot

V kategorii ČESTR, kde se účastnilo 386 farem, zvítězila akciová společnost Podchlumí, konkrétně farma v Hejnicích a dosáhla v součtu 111 bodů. Na stříbrné příčce se umístila a. s. Podorlicko, mléčná farma Verměřovice. Bronz letos obdržela farma Řenče a. s., Lukrena. Na čtvrté pozici skončil již tradiční účastník a výherce soutěží ZAS Horní Bradlo, konkrétně farma Javorné.  Pátých chovatelem českého strakatého skotu byla pro tento ročník akciová společnost PROAGRO Radešínská Svratka, farma Řečice.

Holštýnský skot

V kategorii HOLŠTÝN se vybíralo z 519 farem.  Zlato vybojovalo v takové konkurenci ZOD Mrákov, konkrétně farma v Tlumačově se ziskem 108 bodů. Stříbro obsadila stáj v Pavlově akciové společnosti ZERAS Radostín. Třetí místo získala stáj v Bohdalově, a. s. AGRAS Bohdalov, tradiční účastník soutěže.  Akciová společnost LUKA vybojovala čtvrté místo, konkrétně VKK Vysoké Studnice. Na páté příčce se umístily dojnice a pracovníci VKK Batelov, Družstva vlastníků Batelov.  

Skokan roku

Titul skokan roku v rámci soutěže Mléčná farma roku byl v letošním roce udělován již popáté a podruhé v obou soutěžních kategoriích. Cílem bylo ocenit tu farmu, která se v posledním roce meziročně zlepšila nejvíce. Podmínkou bylo přihlášení farmy do soutěže Mléčná farma v minulém ročníku a vyhodnocování v ročníku letošním, což splnilo 76 farem v kategorii ČESTR a 99 farem v kategorii HOLŠTÝN. Posuzována byla u jednotlivých podniků procentní změna u všech šesti hodnocených ukazatelů. Následně u každého parametru bylo mezi podniky stanoveno pořadí podle toho, jak velká byla meziroční procentní změna. U nejvyššího procentního zlepšení získal podnik za každý jednotlivý ukazatel největší možný počet bodů. Vítězem se stala ta farma, která měla součtem za všech šest ukazatelů bodů nejvíce.

V kategorii ČESTR se letošním skokanem roku se stal podnik Rolnické družstvo Krouna, farma Krouna. V kategorii HOLŠTÝN se letošním skokanem roku se stalo Zemědělské a obchodní družstvo Podhradí, farma Chrbonín. Mezi ročníky 2024 a 2023 se obou skokanů snížil průměrný počet somatických buněk a tím se zlepšilo (zvýšilo) i lineární skóre. Obou farmám se též zvýšil obsah tuku a bílkovin v mléce, zkrátil se laktační den, zkrátila se délka mezidobí a průměrný nádoj se zvýšil.*

Více přinese dubnový časopis Náš chov.

Redakce děkuje za foto Míše Plotové z Holštýnského svazu.  

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down