15.12.2018 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky společnosti Schauer ve welfare prasat na výstavě EuroTier

Svět se zbláznil! Tedy přinejmenším jeho bohatší část. V chovu prasat se nic jiného v poslední době neskloňuje tolikrát jako welfare, dobré podmínky pro zvířata, biokotce atp. I výstava EuroTier 2018 byla plná těchto exponátů.

“Obchodní řetězce připlácejí prémie za welfarové chovy na slámě, za produkci biovepřového. Ale odhady na roku 2020 bude trh s biologickým masem max. 5 % z celkové spotřeby masa,” sděluje Stefan Diplinger ze společnosti Schauer, výrobce technologií pro prasata a dodává, že ve Švýcarsku jsou aktuální wellness areály pro prasata: “Jsou tam bazény, venkovní výběhy na pastvinu, hračky a další.”

Ing. Michal Karmazín z tuzemské firmy Agrico Třeboň se k tomu vyjadřuje spíše skepticky: “Prasnice ve volném porodním boxu je zřejmě šťastná. Ale evidentně jsou prokázány vyšší ztráty zalehnutím selat, než u klasických technologií. Jde o desítky procent. Prasnice má tedy právo na volný pohyb a selata nemají právo na život? Jak asi trpí, když jsou zalehávána,” přemýšlí Michal Karmazín s poukazem na potřeby nasycení osmi milliard lidí v roce 2050. “To asi celá planeta bude pokryta wellness stájemi…”, dodává v souvislosti v mnohem vyššími požadavky na plochu.

Trh a jeho požadavky však určují i vývoj technologií. A společnost Schauer jde s dobou, jak také jinak.

Výkrm prasat bez emisí – systém ustájení

V nově vyvinutém systému ustájení prasat s nízkými emisemi se prasata chovají ve stání s venkovním klimatem v kombinaci s vnitřním komfortním prostorem. Při tom jsou zohledněny všechny aspekty dobrých životních podmínek zvířat, což vede k zlepšení zdraví prasat. Vedlejším produktem chovu není kejda ani hnůj. Výkaly a moč jsou oddělovány a dále zpracovávány pro výrobu hnojiva nebo slouží jako substrát do bioplynové stanice. Emise amoniaku se tak sníží o 70 % a emise metanu až o 90 %. Systém byl patentován.

Vyhrnovač hnoje pro welfarové kotce

V nových welfarových kotcích pro prasata je ve většině případů charakteristické použití slámy jako steliva. Sláma významně zvyšuje pohodu prasat a současně slouží jako podestýlka v klidové zóně. Na druhé straně však znesnadňuje odkliz výkalů – tradiční metody není možné využít. Odstranění hnoje, slámy a organických zbytků je možné provádět podobně jako ve stájích skotu za pomoci shrnovacích lopat. Společnost Schauer na veletrhu představila vyhrnovač PigGuard, který je vybaven detekcí překážek. Stroj zaručuje bezpečnost pro zvířata i personál. Podle vystavovatelů se poprvé podařilo vyvinout bezpečný stroj pro automatické odstraňování slamnatého hnoje z kotců prasat.

SPotmix 3

Multifázový systém dávkování krmiva pro prasnice Spotmix, který je na trhu již 20 let, byl technicky přepracován a nabízí zvýšenou výkonnost až o 35 %. Spotmix 3 umožňuje využití většího spektra krmiv a má elegantní a kompaktní formát. To je dobrá zpráva zejména pro velké farmy prasat. Pomocí Spotmixu lze podle vystavovatelů dávkovat také drcenou slámu do kotců, aniž by to vyžadovalo velké úpravy technologie. Hnacím médiem je stlačený vzduch ze Spotmixu, na který navazuje dávkovač drcené slámy. Sláma je vyfouknuta do příslušného kotce přes potrubí krmítka a prasata si stelivo rozdruží.

Tekutý fermentovaný prestarter

Jako významnou novinku Společnost Schauer představila systém zkrmování tekutého fermenotaného prestarteru, který je plně automatizován. Příprava nakládání a kompletní hygiena krmiva jsou plně automatizovány. To šetří čas a přispívá ke kvalitě krmiva, které selata příjímají.

Dalším systémem je MamaDos, což je počítačově řízený dávkovací systém pro suché krmivo pro prasnice, který je individuálně ovládán centrálním počítačem pro každé zvíře. Zajišťuje pomalý a plynulý přísun krmiva pro kojící prasnice.

WelCon – biokotec pro prasnice

Kotec značky WelCon (péče o zvířata a pohodlí pro farmáře) je patentovaný porodní kotec pro organické chovy. Kotec je navržen výzkumnými pracovníky z Institutu pro ekologické zemědělství a farmářskou biologickou rozmanitost zemědělského výzkumného a vzdělávacího centra Raumberg-Gumpenstein ve Welsu v Rakousku a vyrábí Schauer Agrotronics.

WelCon Bio je kompletní systém. Byl patentován roku 2012 a staly se novým standardem pro organické chovy prasat v německy mluvících zemích. Prasnice má svobodu pohybu po celou dobu a může si i vytvořit hnízdo, selata mají snadný přístup k mléčné žláze a mají přitom ochrannou zábranu kolem hnízda, personál může bezpečně selata kontrolovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down