23.04.2001 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky z Bantic

I když to tak vůbec první jarní den nevypadalo, podle data v kalendáři tu už máme jaro. Vítr, zima a sníh v okolí vesničky Dešná v okrese Jindřichův Hradec provázely předvádění strojů firmy Agrall zemědělská technika, a.s., Bantice. Zástupci značek Claas, Fendt a Väderstad měli připravený velice zajímavý program, při kterém chtěli zákazníkům představit své novinky a potom je také, snad až na sklízecí mlátičky, předvést při práci. Počasí však jim ani nám nepřálo a tak jsme se museli spokojit ze zkráceným, avšak neméně zajímavým programem.

Na výstavní ploše jsme měli možnost prohlédnout si řadu strojů, od praxí osvědčených sklízecích mlátiček Lexion přes traktory Fendt v aregaci se stroji Väderstad až po žhavé novinky, teleskopický manipulátor Claas Targo K 70 a sklízecí mlátičku Claas Medion 340.
První manipulátor Targo v České republice jezdí právě tady, v podniku Zemspol Dešná. A snad právě proto se zde konala letošní první předváděcí akce firmy Agrall.

Teleskopický manipulátor Claas Targo K 70

Při představování nového zelenobílého manipulátoru nás ing. Jiří Leden upozornil na dvě nejdůležitější změny. Jednou z nich je uložení ramene výložníku v „U“ profilu, který zabraňuje horizontálnímu pohybu ramene při nabírání či hrnutí materiálu a současném zatáčení. Díky tomuto řešení není nadměrně namáhán hlavní čep, tudíž se prodlužuje jeho životnost. Druhou hlavní novinkou je kabina, jejíž tvar při bočním pohledu nápadně připomíná vejce. Čelní sklo je vertikálně zaoblené, odpadl horní příčný nosník a sklo pokračuje až do poloviny stropu kabiny. Tím je zajištěn dobrý výhled obsluhy, která může kontrolovat pohyb pracovního nástroje po celou dobu pohybu.
Představený stroj s motorem Perkins o výkonu 106 k, axiálním pístovým čerpadlem s výkyvnou deskou Load Sensing má maximální zdvihovou výšku 7,2 metru a maximální zvedací sílu 3,5 tuny.
Targo byl nakonec jediný stroj, který jsme měli možnost vidět při práci. Obsluha nám předvedla, jak se s manipulátorem dokázala za jeden měsíc sžít a během chvilky naložila obilím nákladní automobil s vlekem.

Nejsilnější Medion

Další novinka v zelenobílé barvě se jmenuje Claas Medion . V Dešné byl vystaven nejvýkonnější typ 340. Sklízecí mlátičky nejmenší řady Claasu jsou určeny pro menší zemědělské podniky a soukromníky. Výkon motoru Mercedes dosahuje 340 koní a je dostačující pro pohon jednoduchého klasického stroje s šesti vytřasadly, který vychází z osvědčeného typu Dominátor. Dvoububnové mláticí ústrojí s košem Multi Crop, sítová skříň v provedení 3-D, lišta s kopírováním Claas Auto-Contour, to všechno je špičková technika, která dělá z tohoto stroje opravdového profesionála.

Novinka mezi traktory

Dalším z nových strojů byl traktor Fendt Favorit 924 Vario s Varioterminálem. Traktor o 240 koních má plynulou převodovku, tempomat, regulaci mezního zatížení motoru, díky Varioterminálu může obsluha nastavovat otáčky motoru, ovládat průtok každým rozvaděčem, ovládat zadní tříbodový závěs a mnoho dalších užitečných funkcí traktoru. Je možné ve velice krátké době otočit řízení a získat tak samojízdný stroj. Jak jsme si už u traktorů Fendt zvykli je i tento typ vybaven přední odpruženou nápravou. Zajímavostí však je možnost změny světlé výšky, funkce automatického spínání pohonu a ovládání uzávěrek diferenciálu.

Novinka pro přípravu a zpracování půdy

Poslední novinkou vystavovanou v Dešné byl nový stroj na přípravu a zpracování půdy od firmy Väderstad. Rexius-Carrier nabízí Agrall v pracovních záběrech 5m 6,5 m a 8,2 metru. Stroj vychází z konstrukce polních válů, používá dvě řady agresivně pracujících disků a na přední část třídílného rámu lze zavěsit různá nářadí na zpracování půdy. Jak je patrné z popisu je stroj předurčen do systému minimálního zpracování půdy.
Škoda jen, že celé akci nepřálo lepší počasí a že nám v Dešné nemohli předvést všechny novinky přímo na poli.

Miroslav Mikulič

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down