24.11.2002 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový kandidát na cenu filmové akademie

Polná je v podvědomí národa zapsána několika fakty: prvním a nejznámějším je vražda Anežky Hrůzové a falešné obvinění Leopolda Hilsnera z této vraždy. Dalším zajímavostí městečka je dochovaná barokní lékárna a kupecký krám v prostorách zámku a v neposlední řadě i stará polenská škola, kterou každý rok navštíví tisíce turistů.

Od loňského roku však k popularitě Polná přispěla i velmi netradiční přehlídka. „K nové formě předvádění býků nás vedla nejen bezpečnostní a veterinární hlediska, ale především fakt, že na inseminační stanici býků nemůžeme předvádět zároveň sbýky i jejich potomstvo nebo celé rodiny,“ vysvětluje strategii Ing. Pavel Burian, ředitel Plemo, a. s. „Námi zvolená prezentace naopak umožňuje zcela komplexní představení býků.“
Co je tedy vlastně tou „novou formou předvádění“? Filmové plátno, respektive býci a jejich potomstvo ve filmu. Loňský úspěch této filmové přehlídky rozhodně nevyprchal a letošní druhý říjnový čtvrtek se v prostorách polenského zámku shromáždilo téměř 700 chovatelů, aby shlédli druhý díl.

Představují se nové hvězdy
Dopolední část programu byla věnována odborným přednáškám z různých oblastí chovu skotu, počínaje odhadem plemenných hodnot přes správnou výživu až po stále aktuální zdravotní stav v chovech, včetně stále aktuálního onemocnění BSE, o kterém přednášel prof. Zdeněk Pospíšil z brněnské veteriny.
Odpoledne začalo hlavní „show“ – na plátně se postupně představili aktuální býci v testaci, osvědčení zlepšovatelé, otcové příští generace býků, ale i budoucí testanti a synové slavných otců. Přítomni chovatelé tak mohli vidět jednotlivé býky i jejich dcery, ale zároveň slyšet doprovodný komentář z úst odborných pracovníků společnosti Plemo, pod vedením Ing. Miloše Lorence, hlavního šlechtitele českého strakatého skotu. Na plátně tak defiloval například mladý testant linie Helios - HEL 037, chovatel ZD Chýšť, takto syn Guardiana, jenž je nejlepším monbeliardským býkem ve Francii, nebo osvědčený zlepšovatel českého strakatého plemene linie Morelo (MOR 040), chovatel Zem. spol. Veveří, a. s., otec MOR 023. Linie Morelů se u nás začala používat v roce 1981, MOR 040 má výborné osvalení, výrazný užitkový typ, u potomstva výrazně zlepšuje užitkový typ, utváření končetin a vemene.
K velmi staré české linii 5 Mrak patří i MKM 231, po otci MKM 198, chovatel GenAgro Říčany, a.s. Plemenné hodnoty tohoto harmonického býka (ročník narození 1996) stouply od loňska o 500 kg mléka (nyní +920 kg) a o 20 kg u množství bílkoviny (nyní +42 kg). Na svoje potomstvo spolehlivě přenáší zvláště vynikající, pevné končetiny s vysokou patkou.
Chovatelům se představil i letos vyhlášený otec býků českého strakatého plemen linie Radi – RAD 064. Jde o býka výrazného kombinovaného užitkového typu, velkého tělesného rámce a velkou kapacitou. Jeho potomci vykazují velmi dobré přírůstky i kvalitu jatečného těla, proto byl tento býk vyhlášen jako zlepšovatel masné užitkovosti (RPH pro jatečnou výtěžnost je 132), ale současně je vyhlášen i jako zlepšovatel mléčné užitkovosti s PH kg bílkovin +42 kg a PH kg mléka +1345 kg. Jeho dcery se vyznačují výrazným užitkovým typem, vynikajícím utvářením vemene a končetin.

Sólo pro černobílou
Mezi používanými holštýnskými býky hrají prim zejména synové slavných otců, například syn Bellwooda – Babel (NX 813) s nejnovějšími plemennými hodnotami pro kg mléka 1109, kg bílkovin 39 a kg tuku 26 kg, opakovatelnost činí 83 %. První ze dvou jeho prezentovaných dcer, kráva č. 000106239611, chovatel ZAS Nivnice, a. s. nadojila na své I- laktaci celkem 10 514 kg mléka s obsahem tuku 3,31 % a bílkovin 3,19 %. Druhá dcera č. 000109308501 ze ZD Nechanice pak za prvních 200 dní I. laktace 5868 kg mléka s obsahem tuku 3,19 % a bílkovin 3,59 %.
Druhým z vynikajících Bellwoodových synů je i Mallwood (NX 768), jehož dcery se vyznačují výrazným mléčným užitkovým typem, výborně utvářeným vemene s vysokým zadním upnutím i pevnými, suchými končetinami. Mallwoodovi plemenné hodnoty ze září 2002 jsou na úrovni 1347 kg pro PH kg mléka, 54 kg pro PH kg bílkovin a 50 kg pro PH kg tuku. Opakovatelnost je na úrovni 89 %. Z dalších synů slavných otců byl k vidění rovněž býk Juppi (NX 748) po otci Juror s aktuálními výsledky PH pro kg mléka +1071 kg, PH pro kg bílkovin +43 kg a výborným lineárním hodnocením zevnějšku.
V roce 2003 vstoupí do hry ovšem i budoucí testanti holštýnského plemene, kteří pocházejí z kombinací vynikajících otců: býk č. 000100128193 z kombinace Jocko Besne x Matie G, jehož matka nadojila za prvních 236 dní I. laktace 7877 kg mléka s obsahem 4,08 % tuku a 3,45 % bílkovin, nebo býk 000129068181 z kombinace Jesther x Costic, jehož matka nadojila na své maximální druhé laktaci 15 921 kg mléka s obsahem 3,67 % tuku a 3,34 % bílkovin.
Samotnou kapitolu pak tvoří embryotransfer, pro který se využívají především býci z USA či Nizozemska. „Americká genetika je pro nás zajímavá z toho hlediska, že jde o největší světovou populaci holštýna s největším počtem testovaných býků a zároveň s velkým selekčním tlakem,“ vysvětluje Ing. Roman Hruda, vedoucí šlechtitel holštýnského skotu. Embryotransfer se ubírá dvěma směry – šlechtitelským, který je zaměřen na produkci plemenných býčků a chovatelský zaměřený na produkci špičkových plemenných jalovic.

Quo vadis, Plemo?
. „Zaměřujeme se na obě hlavní plemena – tedy české strakaté i holštýnské,“ říká Ing. Pavel Burian. „U českého strakatého skotu je naší základní filozofií spolupráce se špičkovými českými podniky a snahou je zvýšení variability v populaci. Rovněž jsme zapojeni do mezinárodní testace, jde konkrétně o býka Adar - SAL 070, který se současně testuje v Itálii, Rakousku a Bavorsku.“ U holštýnů, což bylo zřejmé i z filmového plátna, se společnost zaměřuje přibližně z jedné třetiny na býky ze špičkových domácích chovů, jedna třetina plemenného materiálu pochází z nejlepších evropských chovů, především z Německa, Nizozemska a Francie a zbývajících 30 % připadá na produkci zámořskou, tedy z USA a Kanady, kdy jde především o již zmíněný dovoz embryí.
Mezi zcela nové aktivity společnosti patří i komplexní nabídka potřeb pro chovatele „od vidlí až po dezinfekční prostředky“ pod názvem Profarm, ale i plánovaná produkce značkového hovězího masa z belgického modrého plemene ve spolupráci s Chovservisem, a. s., Hradec Králové.
„V našem plemenářském programu hodláme kontinuálně pokračovat i v dalších letech, předpokládáme, že po vstupu do Evropské unie bude dost prostoru i pro spolupráci se špičkovými zahraničními plemenářskými subjekty,“ uvedl na závěr přehlídky Ing. Burian, ředitel společnosti.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down