30.01.2009 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový produkt má o jeden enzym víc

Představení nového produktu bylo hlavním cílem semináře konaného v rámci dvoudenní akce Bioferm Cup 2008, jež každoročně pořádá společnost Bioferm CZ, spol. s r. o. Koncem října tak byla v Hustopečích u Brna veřejnost podrobně seznámena s novým enzymatickým komplexem Rovabio Max, který je nástupcem úspěšného Rovabia Excel. Na rozdíl od něj je však o jeden enzym bohatší, čímž zvyšuje dostupnost fosforu a vápníku v krmivu.

Enzymatický komplex Rovabio Excel není třeba dlouze představovat, na našem trhu je již osm let. Jeho výrobcem je francouzská společnost Adisseo France, se kterou Bioferm CZ spol. s r. o. spolupracuje od roku 1998. Adisseo France je nadnárodní společnost distribuující svoje výrobky do více než sta zemí světa. Je známá především jako producent aditiv do krmných směsí hospodářských zvířat, zejména methioninu, enzymů a vitamínů. Nejvýznamnějším produktem firmy je Rhodimet (methionin), který je určen jako aditivum pro prasata a drůbež. Enzymatický komplex Rovabio představuje zhruba osm procent obratu firmy.

Již řadu let na trhu
Jak na semináři prozradil Pierre Dalibard ze společnosti Adisseo, Rovabio Excel se stal celosvětovým leaderem na trhu s NSP enzymy s podílem na trhu kolem 27 %. Jde o přírodní enzymatický komplex obsahující devatenáct synergicky působících enzymů, které po přidání do krmné směsi významně zlepšují nutriční hodnoty krmiva. Tato unikátní kombinace funkčních enzymů přitom pomáhá farmářům dvojím způsobem. Buď zvyšuje využitelnost krmiva (při přímé aplikaci), nebo pomáhá snížit náklady na krmivo (úpravou energetických hodnot krmných surovin). Jak P. Dalibard poznamenal, Rovabio je prvním karbohydrolázovým enzymem s registrací v Evropské unii pro šest rozdílných druhů, a z toho důvodu zaznamenává velký úspěch. „V současnosti je platná stálá registrace pro brojlery, krůty, nosnice a prasata. V nejbližší době bude potvrzena stálá registrace také pro kachny a selata (do roku 2008 byla v platnosti registrace dočasná), a plánuje se předložení autorizace rovněž pro prasnice,“ sdělil s tím, že účinnost přípravku byla prokázána ve více než 450 pokusech prováděných v různých částech světa na rozdílných surovinách a druzích hospodářských zvířat.
Produkt je k dostání ve dvou formách, buď v práškové pod názvem Rovabio Excel AP nebo v tekuté formě označované jako Rovabio Excel LC.

Dostupnější fosfor a vápník
V letošním roce uvedla společnost Adisseo France na trh nový enzymatický komplex s názvem Rovabio Max. Ten se od svého předchůdce liší v tom, že obsahuje o jeden enzym navíc – konkrétně 6-fytázu, která je v Evropské unii autorizována u brojlerů, nosnic, kachen, prasat, selat a prasnic. Jde tedy o komplex dvaceti synergicky působících enzymů, který umožňuje ještě lepší využití živin (zejména fosforu a vápníku) obsažených v krmné dávce.
Přípravek je registrován pro brojlery, krůty, nosnice, kachny, prasata a selata a je v současné chvíli dostupný v tekuté formě (registrace sypké formy v EU se očekává v průběhu roku 2009). Tekutá forma se aplikuje v dávce 200 ml/t krmiva, sypká forma v dávce 50 g/t krmiva.

Pozitivní vliv přípravku
Podle informací, které návštěvníkům poskytl Pierre Dalibard, má přípravek Rovabio Max pozitivní vliv i na příjem krmiva a přírůstky. „Účinnost Rovabia Max byla u drůbeže demonstrována na testech na stravitelnou energii a aminokyseliny a dále na růstových výkrmových testech,“ informoval s tím, že testy stravitelnosti prokázaly zvýšení dostupné energie a zlepšení nutriční hodnoty všech přísad v krmné dávce. Experiment provedený ve Španělsku shodně prokázal pozitivní účinek Rovabia Max na dostupnost fosforu, vápníku a také vliv na příjem krmiva, zvýšení přírůstků, zlepšení konverze krmiva a zlepšení ukládání fosforu.
Jak na závěr zhodnotil Ing. Zdeněk Pěnkava, efekt přípravku Rovabio Max nespočívá jen ve zlepšení parametrů užitkovosti, ale rovněž ve snížení ceny krmné směsi, snížení obsahu vody v exkrementech, zlepšení kvality podestýlky a lepší vyrovnanosti zvířat. Dále připomněl, že společnost Bioferm CZ, spol. s r. o. nabízí zákazníkům vedle dodání výrobku, také úplný servis týkající se analýz, výživy a technologie.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down