09.06.2008 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový projekt včelařů pro boj s varroázou

www.varroamonitoring.cz
Čeští včelaři byli vždy na špici svého oboru. Potvrzuje to i zcela nový projekt, který pomůže v boji s roztočem kleštíkem včelím (Varroa destructor), jenž v poslední době zdecimoval také česká včelstva. Myšlenka, která může mít světový rozměr, se zrodila v hlavách českých včelařů.

www.varroamonitoring.cz

Křest nového internetového informačního systému s názvem Varroa monitoring system (VMS) se konal v Přibyslavi u Nového Města nad Metují za přítomnosti významných osobností českého včelařství.
Zdánlivě malicherná věc – nasazení monitorovacích podložek pod zasíťované dno úlu a odečítání roztočů spadlých na podložku. To je v kombinaci s využitím internetu nová zbraň proti roztoči, jež způsobil úhyn třetiny včelstev v ČR.
„Včasná informovanost a nasazení léčiv ve správný čas – to je hlavní cíl a trend při omezování populace roztočů. Než se včelaři sejdou na schůzi nebo předají informace tiskem uběhne příliš mnoho času. Přes internet se šíří varovná hlášení o přemnožení roztoče prakticky okamžitě,“ říká předseda Pracovní společnosti nástavkových včelařů CZ Ing. Petr Texl, otec projektu VMS.
Hlavní myšlenka je jednoduchá. Za to, že včelař poskytuje hlášení spadu roztočů na svém stanovišti, má možnost nahlédnout také ke svým sousedům, potažmo na celou Českou republiku. Na obrazovce počítače se zobrazí mapa ČR s barevnými body – pozorovacími stanicemi. Barva každého bodu odpovídá intenzitě spadu roztoče. Systémem VMS může být každý včelař nebo jiný zájemce rychle informován o tom, jak je kde silný spad roztočů. Je-li vysoký spad v jeho sousedství, je pravděpodobné, že bude silný i u něho, a bude třeba provést příslušný léčebný zásah. Tím lze předejít zbytečným úhynům včelstev. Projekt mimo jiné vyhrál cenu Grand Prix časopisu Veterinářství na letošním veletrhu Techagro v Brně.
„Státní veterinární správě se projekt velice zamlouvá a zaznamenali jsme zájem také ze zahraničí. Jestli se podaří získat finanční prostředky, předpokládáme, že projekt VMS nabude minimálně evropských rozměrů,“ dodává Petr Texl.
„Malá práce pro včelaře, velký přínos pro včelařství“ – to je heslo, které znělo z úst představitelům Pracovní společnosti nástavkových včelařů při otevírání jejich webu VMS. Stránka www.varroamonitoring.cz se poprvé otevřela pro včelařskou veřejnost v pátek 6. června. V tuto chvíli se včelaři registrují a zadávají první data o výskytu napadení roztočem na našem území. Účelnost www stránky varroamonitoring.cz se nejlépe prověří již v červenci a srpnu, kdy je intenzita napadení včelstev roztočem Varroa destructor nejvyšší.
„Vážení včelaři, na nic nečekejte – zaregistrujte se do systému ještě dnes, nic vás to nestojí, můžete pouze získat,“ vzkazují všem českým včelařům autoři projektu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down