20.03.2019 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový protokol pro vytváření vakcín

Výzkumní pracovníci v Pirbright Institute (Výzkumný ústav v Pirbrightu v Anglii) zveřejnili své postupy pro vytvoření vakcíny, která chrání před Markovou chorobou a infekční burzitidou (IBD) pomocí systému pro úpravu genů CRISPR/Cas 9. CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) jsou úseky prokaryotické DNA obsahující krátké repetice nukleotidů. CRISPR/Cas9 je technika známá také jako editace genů.

Oba viry způsobují vysoce infekční onemocnění drůbeže a mohou způsobit obrovské globální ekonomické ztráty. Podle studií, které byly zveřejněny v roce 2017, stojí například Markova choroba v celosvětovém měřítku v odvětví ztrátu miliardu dolarů ročně. Herpesvirus krůt (HVT) je ideálním vektorem pro generování rekombinantních vakcín proti řadě onemocnění s využitím bakteriální mutageneze na chromozomech nebo konvenčních mutací.

Výzkum provedený ve skupině Viral Oncogenesis v institutu v Pirbrightu britskými a čínskými vědci využívá rychlé a přesné nástroje pro editaci genů pro vložení viru IBD do vakcíny proti Markově chorobně. Povede to k vytvoření rekombinantní vakcíny, která umožňuje, aby tato jediná vakcína chránila současně proti oběma onemocněním. Vedoucí skupiny profesor Venugopal Nair řekl, že vývoj protokolu není snadný, ale tvrdá práce týmu se vyplatila. Velká práce byla věnována definování správných veličin a načasování každého kroku a zefektivnění procesu. Trvalo to dva roky. Nyní už mají postup, který je vysoce účinný a představuje obrovské zlepšení oproti předchozím technikám.

I když existují jiné rekombinantní vakcíny, které chrání proti oběma virům, způsoby jejich produkce jsou zdlouhavé a nejsou tak spolehlivé. Nový systém je přesný a umožňuje rychle vyvíjet očkovací látky, které zlepšují schopnost reagovat na měnící se situace.

Vědci natočili video, v němž dokladují všechny postupy. Flexibilita metody také nabízí možnost rozšířit a chránit před třemi nebo čtyřmi chorobami, včetně chřipky, což je zásadní jak pro producenty drůbežího masa, tak pro zdraví lidí.

Sdílení metodiky prostřednictvím videa umožňuje jiným vědcům zjistit, jak je rekombinantní vakcína vytvořena krok za krokem. To by mohlo být prospěšné pro další laboratoře, které se snaží použít systémy CRISPR/Cas9 k cílení na další choroby drůbeže, jako je například virus newcastleské choroby. Dr. Yongxiu Yao, vedoucí vědec ve skupině, která tuto práci vedla, dodal, že vývoj nových vakcín využívajících tento přístup bude pro drůbežářský průmysl velmi přínosný. Existují vyhlídky na aplikaci této technologie na jiné ptačí viry, včetně adenovirů, virů neštovic a jiných herpesvirů, jako je infekční virus laryngotracheitidy. Aplikace platformy CRISPR/Cas9 pro vývoj nových multivalentních vektorových vakcín bude vysoce vhodná pro ochranu proti četným onemocněním drůbeže.*

zdroj: www.poultryworld.net, březen 2019

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down