V den, kdy v dubnu proběhlo finále osmého ročníku soutěže Mléčná farma roku 2016, se konal v dopoledních hodinách v sále ve Větrném Jeníkově nejprve odborný seminář a poté byly nejlepší farmy vyhlášeny. Odborníci na svou tematiku přednášeli o hodnocení reprodukce ve stádech dojnic, prevenci mastitid i nebezpečných patogenech způsobujících záněty mléčné žlázy.
V úvodu semináře promluvil l Ing. Jiří Burdych, MBA (VVS Verměřovice, s. r. o.), který následujícím programem také provázel. Ministr zemědělství Marian Jurečka se krátce věnoval posouzení situace v chovu dojnic a shrnutí podpor ministerstva producentům mléka. Privátní veterinární lékař a poradce MVDr. Jiří Davídek přednášel o hodnocení reprodukce ve stádě dojeného skotu a jeho hlavních ukazatelích. Poradce v chovech dojnic MVDr. Miroslav Novák se věnoval prevenci mastitid, jejich diagnostice i hodnocení výsledků léčby. Zahraniční host, Brit Paul Finley, který je chovatelem téměř tisíce vysokoužitkových dojnic na farmě v Maďarsku, popsal její vznik a současný provoz.
Ing. Růžena Seydlová (Milcom a. s.) se věnovala aktuální problematice mykotických mastitid a jejich původcům. Řekla mimo jiné, že záchyty původců mykotických mastitid ve vyšetřovacích laboratořích kolísají od 0,7 % při plošném screeningu až po 40 % v případě cíleného vyšetření. Primárně ale původci mykotických mastitid nejsou diagnostikováni, také z důvodu potřeby dlouhé doby inkubace (3-5 dní). Mezi původce takových mastitid patří kvasinky (Candida albicans, Candida krusei, Candida rugosa, Geotrichum candidum či Cryptococcus neoformans), plísně (Aspergillus fumigatus, Mucor sp.) i bezbarvé řasy (Prototheca zopfii). Zdrojem infekce v chovu mohou být kontaminovaná krmiva, stelivo, výkaly, voda, ale také zbytky mléka ve strukových návlečkách po podojení pozitivních dojnic. Pro vznik mykotických mastitid se musí sejit několik faktorů. Je to dlouhodobě snížená imunita dojnic, dlouhodobé vystavení mykotoxinům v krmivu, dlouhodobá anebo často opakovaná léčba antibiotiky, nedostatečná hygiena přípravy mléčné žlázy na dojení, nedostatečná hygiena ustájení a nevhodný režim dojení. Mykotické mastitidy se mohou projevovat jako klinické (akutní, chronické), subklinické i latentní. Bohužel léčení antibiotiky při tomto typu mastitid neexistuje. Situaci lze napravit podporou imunity krav, separací pozitivních dojnic, optimální hygienou mléčné žlázy, dezinfekcí stáje, mezidezinfekcí v době dojení. Nejdůležitější jsou ale preventivní opatření, která spočívají v posilování imunity dojnic.*
Podrobněji v časopisu Náš chov 6/2016 a v týdeníku Zemědělec i v reportáži TV Zemědělec.