Pomalu rostoucí hybridy brojlerových kuřat se u nás chovají bezmála asi dvacet let. Zatím jediný rodičovský chov tohoto typu slepic s masnou užitkovostí provozuje státní podnik MTD Ústrašice, který k tomu účelu využívá kombinaci Hubbard JA 757.
Zejména podnikům, pro které je produkce drůbežího masa pouze doplňkovou aktivitou živočišné prvovýroby, se nabízí výkrm pomalu rostoucích kuřat. Inspirací jsou některé drůbežnicky vyspělé státy Evropské unie, zejména pak Francie, kde má výkrm pomalu rostoucích brojlerů šedesátiletou tradici. Podle doby výkrmu, hustoty zástavu, využívané technologie ustájení a složení krmných receptur se ve francouzských chovech vykrmují tři kategorie pomalu rostoucích kuřat, a to tzv. certifikovaná, ekologická a Label Rouge kuřata. Certifikovaná kuřata se vykrmují 56 až 60 dnů, jsou ustájená v hale a v podávaných krmných směsích se mohou používat tradiční krmné komponenty včetně GM, syntetických aminokyselin a vitamínů. Kuřata Label Rouge se vykrmují minimálně 81 dnů, ekologická ještě alespoň o deset dnů déle. Obě kategorie jsou ustájené v halách s venkovním výběhem a ve výživě je omezení na některé krmné komponenty. Například se nesmí používat rybí moučka, GM plodiny, řepka, živočišné moučky či živočišné tuky.
„Zpočátku jsme dováželi násadová vejce z Francie nebo se nakupovala na Slovenska. Po testování několika hybridů a snaze vybrat nejvhodnější alternativu do našich podmínek jsme vybrali genotyp Hubbard JA 757. Rodičovský komplet tvoří kohout s označením Hubbard M77, který má bílé peří a žlutě zbarvenou kůži, běháky a zobák. Matka má označení Hubbard JA 57. Jedná se o slepici s červeným peřím a rovněž se žlutě zbarvenou kůží, běháky a zobákem. Je velice odolná a tuto vlastnost přenáší i na potomstvo. K zabezpečení plynulé produkce násadových vajec máme tři hejna. Momentálně líhneme 25 až 30 tisíc jednodenních kuřat, které dodáme asi 15 výkrmcům, respektive smluvním partnerům společnosti Vodňanské kuře. Kuřata se vykrmují 49 dnů, kdy dosahují porážkové hmotnosti 2,1 kg při konverzi 2,1 až 2,2 kg. Jejich svalovina je pevnější, vyzrálejší s výraznými chuťovými vlastnostmi,“ uvedl ředitel státního podniku Mezinárodní testování drůbeže, Ústrašice Ing. Vlastislav Machander, Ph.D.*
Více se dočtete v některém z aktuálních čísel časopisu Náš chov