Vítězem loňského ročníku soutěže Asociace soukromého zemědělství ČR Farma roku 2015, jehož slavnostní vyhlášení proběhlo v prosinci v pražském Divadle ABC, se stala farma Kunclův mlýn z Brziny na Sedlčansku. Jaká je její minulost, současnost a budoucnost? Pojďme je společně poznat!
Tři sta let stará usedlost rodiny Kunclových ve středním Povltaví je nejen kouzelným místem uprostřed lesů a luk, ale i centrem pestré škály aktivit provozovaných všemi jejími členy. Stovka hektarů trvalých travních porostů ve zdejší marginální oblasti slouží k chovu masného skotu v režimu ekologického zemědělství s koncovkou v podobě zpracování masa přímo na farmě a jeho prodeji ze dvora. Nechybí ani chov koní včetně provozu jízdárny, stříhání psů, pořádání letních dětských táborů či nabídka ubytování ve dvou stylových apartmánech. Na farmě se konají nejrůznější tradiční venkovské slavnosti, díky ekumenické kapli, jíž nechala rodina vystavět na stráni za mlýnem, je i místem duchovního zastavení.
Podle české mytologie patřila oblast kolem potoka Brziny ve středním Povltaví do dědictví nejstarší Krokovy dcery – kněžny Kazi, která zde měla být po své smrti dokonce pohřbena. Místo, kde vyrostla vesnička Brzina a samotný mlýn, zvaný původně Šourkův, však zůstávalo po dlouhá staletí prázdné. První písemná zmínka o jeho existenci, z níž vyplývá, že byl provozován ve vrchnostenské režii nedalekého statku ve Skrýšově, pochází z roku 1713.
Před dvěma lety tak oslavil třísté výročí svého vzniku. S rodinou Kunclových, která zde žije a hospodaří, je spjat po přeslici od druhé poloviny 18. století, po meči pak od roku 1919. Tehdy se na zdejší usedlost přiženil pradědeček dnešního mladého hospodáře Petra Kuncla – František.*
Více si přečtete v únorovém Farmáři