16.02.2020 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O výživě dostihových koní

Výživa koní se v určitých ohledech liší od výživy ostatních hospodářských zvířat, cílem chovu a výživy koní je zejména dosažení vysokých sportovních výsledků. Výživa koní je oproti výživě ostatních hospodářských zvířat nejméně probádanou disciplínou. Netalentovaný nebo špatně trénovaný kůň nedosáhne vysokých výkonů díky příjmu velkého množství energie, živin nebo přísad, ale na druhou stranu při špatném krmení ani nejlepší koně nemohou dosáhnout požadovaných maximálních výkonů.

Jak na výživu dostihových koní v praxi?  Na toto téma poskytl rozhovor doktor Čestmír Olehla, který je trenérem dostihových koní už více než 30 let. Jeho svěřenci doposud vyhráli přes 500 dostihů v České republice, Německu, Polsku, Rakousku, Itálii a na Slovensku. Mezi nejúspěšnější koně, které trénoval, patří legendární Železník (čtyřnásobný vítěz Velké pardubické) a klisna Registana (dvojnásobná vítězka Velké pardubické). Doktor Olehla je také spoluautorem publikací o fyziologii tréninku dostihových koní, výkonnost koní je podle jeho zkušeností dána tréninkem, výživou a genetikou koní.

 Jak dlouho se již věnujete trénování dostihových koní?

Od dob studií, to znamená od roku 1984, když jsem ukončil Veterinární a farmaceutickou univerzitu v Brně. Začínal jsem na Albertovci, potom ve Světlé Hoře a teď jsem ve Zhoři.

Jak hodnotíte oblibu dostihů a chov dostihových koní v současnosti?

Mám takový nepříjemný pocit, že majitelů ubývá, peněz nepřibývá. V podstatě se majitelé rozdělují na ty, kteří jsou bohatí, přičemž jejich koně běhají hodně v zahraničí, a na běžné majitele menších stájí. Ti, co jsou v mých letech nebo starší, tak postupně končí z věkových důvodů, ale nevidím žádné majitele, kteří by začínali řekněme ve třiceti, čtyřiceti letech. V dnešní době raději jezdí někam na dovolené, než aby investovali do koní, takže spíš bych řekl, že to má klesající tendenci.

Tradici chovu anglického plnokrevníka drží v České republice Napajedla, menší chovatelé z finančních důvodů s chovem končí, a taková jména, jako např. Kopecký, je málo. Je to spíše taková ojedinělá záležitost. V podstatě kůň, který není schopen vydělat 150 000 Kč za rok je prodělek, to si každý spočítá – tak do toho nepůjdu. Dříve se hodně koní dováželo z Polska, ale v současnosti jsou v Polsku v podobné situaci jako my, domácí chov se potýká s velkými problémy, import všechny válcuje. Hotového kvalitního koně pod 20 000 eur v zahraničí neseženete. Faktem je, že i domácí chovatelé jsou schopní vyprodukovat slušného koně, v Česku jsou koně za 2 až 6000 eur. Nicméně za takovou cenu koupíte v Irsku hříbě, které je pro ně „odpad“, ale má lepší původ, je lépe odchované a máte-li štěstí, tak i lepší výkonnost. Tato konkurence je pro český chov vážnou hrozbou. .....

Celý rozhovor najdete v Našem chovu 2/2020.

Ing. Hana Dočkalová,

Ing. Hana Abigail Gruberová

Mendelova univerzita v Brně

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down