01.07.2022 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O zdraví dojených krav

Semináře pravidelně pořádané společnosti VVS Verměřovice v Mistrovicích a v Táboře se tentokrát zabývaly poměrně složitým zdravotním tématem. S paratuberkulózou se setkává nebo brzy setká většina chovatelů skotu a je třeba ji v českých stádech tlumit.  

Účastníky semináře přivítal Ing. Jiří Burdych, MBA za společnost VVS Verměřovice a poskytl jim náhled na ceny mléka. „Pokud se podíváme na to, jak vypadá změna v produkci mléka u států vyvážejících mléko, za první kvartál 2022 došlo k významnému poklesu produkce mléka – na Novém Zélandu, v USA, v Austrálii i v některých státech Evropské unie. Je ho tedy na světovém trhu nedostatek. Cena mléka by tedy měla růst. Významný je pokles produkce ve Francii, Německu a Nizozemsku, naproti tomu Česká republika spolu s Polskem produkci navýšila o více než 2 %. Bohužel se tato skutečnost, tedy nedostatek mléka na společném trhu, zatím v tuzemských cenách mléka příliš neodrazila. S průměrnou cenou 40,33 eur za 100 kg jsme byli na 19. příčce, což je o 9,3 % méně než průměr EU, před námi jsou všechny chovatelsky vyspělé státy EU. V nich také došlo k daleko rychlejšímu nárůstu cen, než v případě České republiky,“ poznamenal Jiří Burdych. Viz grafy. Přesto již byly v dubnu zejména v jihočeském regionu chovy, které měly zpeněžení na úrovní 12,- Kč za litr, ale rozpětí je velké, některé tuzemské chovy ještě neměly ani 10,- Kč za litr mléka. Průměrná cena za duben byla 10,65 Kč.

Tlumení PTB v chovech

MVDr. Věra Fichtelová, Ph.D. z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství se ve své přednášce zabývala diagnostikou a obecnými principy tlumení paratuberkulózy (PTB) v chovech. Připomněla fakt, že v prvních fázích infekce vůbec není tato bakteriální choroba na zvířatech pozorovatelná. Dále Věra Fichtelová zmínila několik možností, jak lze PTB diagnostikovat. Kultivační vyšetření vzorků výkalů je zlatý standard pro detekci MAP (Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis) vylučujících zvířat. Nevýhodou je dlouhá inkubační doba, která je 8 až 16 týdnů. Diagnostika pomocí detekce bakteriální DNA z výkalů je naproti tomu velice rychlá, ale drahá. Detekce protilátek (Ab) ELISA testem je rychlá a levná, lze je detekovat v mléce. Diagnostika v latentní a subklinické fázi, kdy zvířata nevylučují MAP je obtížná – obvykle to lze až po usmrcení zvířete. Dále přednášející ukázala, jak se provádí detekce MAP ve směsném vzorku prostředí včetně správného odběru vzorku.

Léčba PTB není, jediné, co lze dělat je snižovat počty infikovaných zvířat. Tlumit PTB v České republice lze podle certifikované metodiky Postup tlumení PTB v chovech mléčného skotu (Slaná & Kovařčík, 2014). 

Celý článek najdete v Našem chovu 7/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down