30.03.2021 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obalování balíků strečujícími fóliemi u lisovaných silážovaných krmiv – očima krmiváře

Technologie přípravy balíkovaných siláží se rozšířila po vzoru Rakouska, Německa či Skandinávie i v podmínkách ČR. Na úspěšnosti a včasnosti operace dokonalého obalení slisované píce závisí výsledná kvalita finální siláže. Jakékoliv nedostatky či nedodržení technologických podmínek se vždy projeví výrazným poškozením výsledného krmiva.

V průběhu výroby siláží jsou používány různé stroje a zařízení. V případě výroby lisované balíkované siláže se jedná o operaci lisování sbírané píce do balíků s následnou operací obalení balíků strečující fólii. Posledním zařízením je speciální nakladač a transportní prostředek pro přepravu balíků na místo (foto 3).

Místo a čas ovíjení balíků

V počátcích zavádění této technologie (80. až 90. léta minulého století) bylo ovíjení balíků samostatnou operací, která se prováděla s využitím dalšího pracovního zařízení – baličky. Pro obalování se používají různá technická zařízení od poloautomatických až k plně automatizovaným systémům. Rozdíl mezi technikami z pohledu technologie spočívá buď v jednodušším ručním, nebo automatickým zařízením včetně odříznutí fólie. Používaná zařízení mají buď přebalovací stůl, nebo jednoduché zařízení na bázi ovíjecích ramen. Baličky podle způsobu připojení k traktoru jsou: závěsné; polonesené nebo tažené. Předpokladem úspěchu byl požadavek, aby balíky píce byly obaleny do fólie nejpozději do dvou hodin po slisování. Pokud se doba ovinutí oddálila, docházelo často k mikrobiálnímu zahřívání slisované píce a tím k následnému nutričnímu znehodnocení. Vlhká píce je stejně jako vlhké seno špatným vodičem a dochází k určité penetraci tepla uvnitř balíků a tím k velmi obtížnému ochlazování.

Při ovíjení balíků až na místě skládky odpadá sice riziko poškození fólie při dopravě, ale zvyšuje se riziko nedodržení časového limitu „rychlého“ zabalení balíků a vytvoření anaerobního prostředí.

Baličky závěsné

Baličky závěsné (např. Clasic Z-274, Z-274/1) jsou určeny pro střední a malé farmy; jsou připojeny na tříbodovém závěsu traktoru. Jsou vybaveny počítadlem ukazující aktuální počet zabalených balíků a akustickým zařízením pro označení ukončení balicího cyklu. Díky hydraulickému motoru balička automaticky uvolní ovinutý balík na zem. Předností těchto balících zařízení je jednoduchá konstrukce, snadné připojení s traktorem, nízký požadavek na výkon motoru, snadná manipulace a nízké provozní náklady (foto 4).

Samonakládací balička balíků (např. Z-557)

Toto samonakládací zařízení zvedne svinuté balíky a umožní je zabalit ještě během jízdy sklizňové linky. Má moderní, univerzální zásobník na fólii o šířce 50 cm. a 75 cm; zařízení pro odříznutí fólie; počítadlo ukazující aktuální počet ovinutí balíku a akustický signál k upozornění ukončení balicího cyklu. Ovládání zařízení je z kabiny traktoru prostřednictvím hydraulického rozdělovače. K přednostem těchto baliček patří:

  • Nízká spotřeba energie
  • Velká a snadná manévrovatelnost díky tříbodovému závěsu traktoru
  • Šetrný způsob uložení balíku na zem, který jej chrání před mechanickým poškozením.

Samonakládací ovíjecí balička Z-577 s bočním ramenem

  • Jde o zařízení, které v samostatné fázi balíky zvedne ze země a v následné operaci je ovine fólií.*

Prof. MVDr. Ing. Petr Doležal, CSc., a kol.   

Mendelova univerzita v Brně

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down