09.11.2006 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obnovená tradice posiluje venkov

Středočeské dožínky pořádané na výstavišti v Lysé nad Labem u příležitosti společného konání podzimních zemědělských výstav Zemědělec a Náš chov se pomalu ale jistě stávají tradicí. Stejně tak i vyhlašování sedmi nejlepších zemědělských podniků ve středních Čechách, iniciované Asociací soukromého zemědělství ČR a regionální agrární komorou Středočeského kraje.

V pořadí třetí dožínky proběhly podle známého a osvědčeného scénáře – po uvítacím proslovu starosty města Lysá nad Labem Václava Houšteckého na náměstí se dožínkový průvod v čele s mažoretkami a tanečníky v krojích přesunul za hudebního doprovodu Kmochovy hudby Kolín na Výstaviště. Změnil se ale hlavní aktér slavnostního zahájení. Pro letošek jím byl hejtman Středočeského kraje Ing. Petr Bendl, který vyjádřil přesvědčení, že zemědělství a venkov potřebuje publicitu, aby budil větší respekt ostatní veřejnosti. „V současné přetechnizované době, kdy i v malých obcích stále méně lidí pracuje na poli, je nezbytné upozorňovat na význam této činnosti a na neoddělitelné spojení dvou pojmů – venkova a zemědělství. Proti mnoha jiným státům Evropy jsme na tom hůře hned v několika ohledech. Nejde jen o nižší dotace z Evropské unie. Velmi významnou ztrátu způsobil především necitlivý zásah totalitní ideologie, která narušila přirozený vztah lidí k půdě i samotnému zemědělství. Obnovujeme pozvolna něco, co se nedá ekonomicky jednoduše vyjádřit, ale bez čeho se venkov rozvíjet nemůže. Je to vlastní citové pouto k místu a přírodě a také její moudré využívání. Věřím, že právě dožínky mohou podpořit takové nasměrování a posílit zdravou stavovskou hrdost a čest,“ uvedl.
Po slavnostním zahájení proběhlo předávání pohárů a diplomů sedmi nejlepším středočeským podnikům, z nichž čtyři – Zemědělskou společnost Kosova Hora, a. s., firmu Lupofyt, s. r. o., Zemědělskou společnost Přestavlky, a. s., a společnost Vin Agro, s. r. o., nominovala regionální agrární komora Středočeského kraje. Zbylá tři jména, za kterými se skrývaly farmy Josefa Ženíška, Ing. Stanislava Němce a Vladimíra Linharta, navrhla Asociace soukromého zemědělství ČR.

Kosova Hora v méně příznivých oblastech

Vzniku Zemědělské společnosti Kosova Hora, a. s., která píše svou třináctiletou historii, předcházela transformace bývalého JZD Kosova Hora na družstvo vlastníků v roce 1992.
V současné době podnik prioritně zaměřený na produkci mléka a hovězího a vepřového masa obhospodařuje 3513 ha zemědělské půdy, zařazené do méně příznivých oblastí LFA. Pokud jde o užitkovost stáda 850 dojnic, pohybovala se v loňském kontrolním roce na úrovni 7249 kg za laktaci.
Rostlinná výroba je podřízena především potřebám živočišné a slouží k zajištění krmivové základny. Hlavními pěstovanými plodinami jsou obilniny, a to ozimá pšenice s výnosem v loňském roce 5,29 tun z hektaru, dále jarní ječmen (4,06 t/ha), žito (5,94 t/ha) a tritikale (5,24 t/ha). Kromě toho pěstují ještě řepku ozimou (s výnosem 2,9 t/ha) a brambory (27,7 t/ha).
Jmenovaná společnost provozuje také jatky Sedlčany a nabízí pracovní příležitost 174 zaměstnancům. Napřesrok plánuje akciová zemědělská společnost Kosova Hora, která za své vynikající hospodářské výsledky získala cenu ministryně zemědělství ČR Mileny Vicenové, přestavbu stlané stáje pro 568 dojnic na kejdové hospodářství a rozšíření skladovacích kapacit na obiloviny o dalších 1112 tun.

Lupofyt – specialista na rostlinnou výrobu

Společnost Lupofyt, s. r. o., se sídlem v Chrášťanech na Rakovnicku, specializující se na polní rostlinnou výrobu, byla dalším podnikem mezi nejlepšími, navrženým regionální agrární komorou. Počáteční plocha 900 ha zemědělské půdy, na kterých společnost před čtrnácti lety začínala hospodařit, má v současnosti dvojnásobnou výměru. Z celkové plochy 1900 ha se na 85 ha pěstuje chmel, nadpoloviční podíl obhospodařované půdy připadá na olejniny. V pěstování máku setého na ploše 400 ha se společnost Lupofyt řadí na špičku největších českých pěstitelů. Současně patří také mezi největší producenty řepky ozimé, kterou pěstují na 650 ha. Na výměře přibližně 300 ha společnost produkuje obiloviny na osivo. Výnosy jednotlivých plodin dlouhodobě překračují o 30 až 50 % průměr okresu. Za dlouhodobé výsledky byl podnik oceněn prvním místem v soutěži Top Zemědělského svazu ČR v roce 2004 v dané výrobní oblasti. Letos mu přinesly cenu náměstka hejtmana Středočeského kraje Viléma Žáka.

Přestavlky – Zemědělský hospodář roku

Ministerstvo životního prostředí udělilo ocenění Zemědělský hospodář roku zemědělské akciové společnosti Přestavlky z bývalého okresu Benešov. Předseda jmenované společnosti Ing. Karel Sládek převzal cenu od náměstka ministra RNDr. Františka Pojera. Jmenovaná akciová společnost vznikla v roce 2005 spojením zemědělského a obchodního družstva Přestavlky u Sedlce s akciovou společností Červený Újezd.
Hospodaří na 1920 ha zemědělské půdy v nadmořské výšce od 450 do 620 m v bramborářské výrobní oblasti. Klasickou zemědělskou výrobu představuje pěstování řepky (200 h), pšenice (400 ha), ječmene (300 ha), žita (100 ha), brambor (50 ha), krmných plodin (kukuřice na siláž a jetel) a chov českého strakatého skotu v celkovém počtu kolem 900 kusů. Okrajovou záležitostí podniku s 41 zaměstnanci je chov prasat při stavu prasnic do 40 kusů a poskytování služeb při sklizni obilovin, kukuřice a lučních porostů.

Vin Agro se zaměřuje rostlinnou produkci

Pražská společnost Vin Agro se sídlem ve Vinoři byla založena v roce 1992 pěti společníky, kteří odkoupili restituční nároky restituentů vůči Státnímu statku hlavního města Prahy. K počátečním 130 ha postupně přibývala další plocha obdělávané půdy, takže v současnosti společnost zaměřená výhradně na rostlinnou produkci obhospodařuje 920 ha zemědělské půdy. Protože ale v posledních letech dochází ke snižování obdělávaných ploch v důsledku výstavby komunální infrastruktury a rodinné zástavby, společnost se zaměřuje také na poskytování služeb, a to nejen okolním zemědělským podnikům, ale i pro logistická a nákupní centra.
Poslední podnik nominovaný regionální agrární komorou získal cenu Výstaviště Lysá nad Labem, kterou z rukou ředitele Ondřeje Matouše převzal jednatel společnosti Ing. František Černý.

Farma Josefa Ženíška
Rodinná farma Ženíškových ve Velkých Číčovicích na západním okraji Prahy byla pátým letošním nominovaným a odnesla si cenu hejtmana Středočeského kraje Petra Bendla. Jmenovaná farma, jež byla založena v roce 1992, vzkřísila rodovou tradici, která v oblasti Velkých Přílep a Velkých Číčovic začala již před 400 lety.
Josef Ženíšek se svými dvěma syny – Josefem a Janem – obhospodařují celkem 350 ha, z toho je 95 ha vlastních a zbylých 255 ha mají v pronájmu. Na výměře 150 ha pěstují pšenici, u které loni dosáhli výnosu 7,5 t/ha, dále na 100 ha řepku (výnos 3,8 t/ha), na 80 ha ječmen (výnos 6,3 t/ha) a na zbylé výměře pěstují oves a pícniny pro vlastní koně a koně z okolních farem. Klasickou živočišnou výrobu reprezentuje asi sedmdesát prasat. Do budoucna chtějí otec a synové Ženíškovi rozvíjet agroturistiku s možností ubytování klientů na farmě. Založili zemědělské muzeum.

Farma Stanislava Němce
Pro změnu z východního okraje Prahy, z Radonic pocházela farma Ing. Stanislava Němce, která získala cenu ministra pro místní rozvoj ČR Petra Gandaloviče. Farmář Němec byl vůbec prvním soukromně hospodařícím zemědělcem v okolí; s podnikáním začínal v květnu 1990. Počáteční obhospodařovanou výměru 30 ha, kterou rozšířil na současných 468 ha, využívá k pěstování obilovin, cukrovky, řepky a technických plodin. Živočišnou výrobu postavenou na produkci mléka Ing. Němec ukončil před třemi roky. Dosud ale provozuje malou podnikovou mlékárnu s kapacitou do 10 000 litrů mléka za účelem výroby balkánského sýra v množství 50 tun za měsíc.
Vedle manželky Hany je a na farmě ještě deset stálých zaměstnanců, kteří mohou využívat podnikové byty. Kromě toho farma provozuje jezdecký klub a sponzoruje místní základní školu. V budoucnu majitel farmy plánuje intenzifikaci rostlinné výroby, dále zvětšení výměry obhospodařované půdy a rozvoj dalších aktivit ve zpracování zemědělské produkce.

Farma Vladimíra Linharta
Na návrh Asociace soukromého zemědělství ČR udělil starosta města Lysá nad Labem Václav Houštecký ocenění Vladimíru Linhartovi z Hatí na Berounsku. Ten začal s hospodařením před třinácti lety po rozpadu JZD Lochovice na dvou stech hektarech a se třiceti kravami. Momentálně obhospodařuje 564 hektarů a ve stádu má více než 420 holštýnských plemenic s užitkovostí 10 300 kg mléka. Před dvěma roky vybudoval novou ustájovací kapacitu s volným ustájením a přistýlanými loži pro 165 dojnic. Živočišnou výrobu ještě doplňuje produkcí hovězího masa. Na farmě Vladimír Linhart zaměstnává šest pracovníků.
Záměrem organizátorů středočeských dožínkových slavností, Krajského úřadu Středočeského kraje, dále Krajského informačního střediska Středočeského kraje, o. p. s., Městského úřadu v Lysé nad Labem, Výstaviště v Lysé nad Labem, s. r. o., Regionální agrární komory Středočeského kraje a Asociace soukromého zemědělství, je podporovat rozvoj venkova a udržení zemědělství v regionu. Slavnostní předávání pohárů a diplomů podnikům navržených profesními zemědělskými organizacemi s působností ve středních Čechách je pak symbolickým poděkováním všem zemědělcům za to, že se starají o zajištění potravin, dále úrodnost půdy a nakonec i údržbu krajiny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down