01.04.2010 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ocenění z veletrhů

Ocenění z veltrhu Animal Vetex a Techagro (související s živočišnou výrobou)

Vitamíny jako šumák
Jako jedna z cen mediálních partnerů soutěží Grand Prix Techagro a Animal Vetex – časopisů vydavatelství ProfiPress – byla předána cena exponátu AviPro Granule BX. Jde o osvědčený přípravek do napájecí vody pro drůbež, který je nově k dispozici také jako rozpustný granulát. Firma Lohman Animal Health tuto jeho granulovanou formu představila na veletrhu v Brně úplně poprvé jako naprostou novinku.
Vitaminový přípravek obsahuje zejména vitamíny skupiny B, biotin a vitamín K3. Předností granulátu je jeho vynikající rozpustnost do napájecí vody. AviPro redukuje tvorbu biofilmů a zlepšuje hygienu napájení. Díky vysoké koncentraci účinnýh látek není nutná přeprava nadbytečného množství tekutin. Objem jedné láhve je 175 g a obsahuje stejné množství účinných látek jako jeden litr běžného tekutého produktu. Koncentrovaná forma tedy je méně náročná na spotřebu použitého obalovéh materiálu a snižuje náklady na dopravu.

Měření amoniaku a CO2 ve stájích
Ocenění Grand Prix Techagro v kategorii Stroje a zařízení pro chov hospodářských zvířat získaly hned dva exponáty, které byly přihlášené firmou Bauer Technics, s. r. o., jako dvojice.
Data Loggery jsou záznamníky pro monitoring mikroklimatu ve stájích.
Typ DL – CO2 slouží k měření a záznamu aktuální koncentrace oxidu uhličitého, relativní vlhkosti vzduch u a teploty vnitřního (stájového) a venkovního vzduchu. Měření koncentrace oxidu uhličitého je založeno na měření útlumu infračdernéhoho záření ve vzduchu v závislosti na koncetraci CO2. Jedná se o tzv. NDIR metodu. Pro měření vllhkosti je použit kalibrovaný senzor fungující na základě polymerního ciltivého prvku.
Venkovní teplota je předávána do dataloggeru z venkovního bezdrátového čidla radiovým přenosem.
Naměřené hodnoty se průběžně ukládají s nastavitelnou periodou záznamu měření na vestavěnou paměťovou kartu.
Napájení přístroje je řešeno akumulátorovými bateriemi. Cena záznamíku koncentrace CO2 je asi 14 600 Kč, možnost wifi přenosu dat lze dokoupit za zhruba 3200 Kč. Čidlo, které se bude prodávat zvlášť, bude stát 1350 Kč.
Typ DL-NH3 je záznamník koncentace amoniaku ve stájovém prostředí. Umí také měřit relativní vlhkost a teplotu stájového vzduchu. Aktuální teplota se přepočítává na teplotu mokrého teploměru.
Měření koncentrace NH3 je založeno na elektrochemickém principu polovodiče – koncentrace je sledována pomocí kalibrovaného senzoru.
S naměřenými daty je možné po vyjmutí paměřové karty ze záznamníku dále pracovat. Data Loggery mají vstupy pro USB rozhraní, takže data lze jednoduše analyzovat v PC. K oběma Data Loggerům je zdarma k dispozici software, který umožňuje také export např. do excelu. Životnost čidla NH3 je dva roky. Cena celého přístroje DL-NH3 je kolem 20 tis. Kč, náhradní čídlo vyjde zhruba na 5300 Kč.
Poptávka po přístrojích je podle výrobce a zároveň distributora – spol. Bauer Technics, velká – zejména na trhy do Ruska, Ukrajiny nebo Litvy.
Podle posudku odborné komise je předností obou přístrojů univerzálnost použití, možnost bezdrátového přenosu dat a příznivá cena, která umožňuje dostupnost pro použití v běžné zemědělské praxi. Předností záznamníku je průběžná kontrola provozního stavu, automatická kalibrace a snadná výměna čidla čpavku po skončení jeho životnosti. V současné době není na trhu srovnatelný výrobek.

 Program Inuno pro prasata
V kategorii Krmiva a dietetika v soutěži veletrhu Animal Vetex získal hlavní oceněníé Grand prix program Imuno společnosti Fides Agro, spol. s r. o.
Program Imuno je systém krmných doplňků pro selata, založený na oligosacharidech, enzymech, glutamanech, mikroprvcích a dalších bioaktivních látkách. Tento program založen na výrobě speciálních krmných směsí pro selata, které obsahují imunosložku.
V nich obsažená kombinace biologicky aktivních látek působí modulačně na zlepšení imunitní odezvy selat, má pozitivní vliv na rozvoj nespecifické imunity, zlepšení funkce trávicího traktu, zvýšení denního přírůstku a také zlepšení konverze krmiva.
“Pomocí tohoto programu lze předcházet chorobám v chovem prasat, ale nelze chorobu vyléčit – program nenahrazuje medikaci. Přípravek však zvyšuje efekty vakcinačních programů,“ upozorňují zástupci společnosti Fides Agro.

Živá kvasinková kultura pro skot
Mimořádnou cenu generálního ředitele veletrhů Brno a hodnotitelské komise si z výstavy odvezla společnost Nutratech s. r. o. za výrobek Biosprint. Zejména chovatelé mléčného skotu oceňují přidávání živých kvasinkových kultur do krmné dávky. Biosprint od italské firmy Prosol S. p. A. je krmné aditivum, které obsahuje
Výjimečnost právě tohoto kmene kvasinek, který je obsažen v přípravku Biosprint, spočívá v neobyčejně rychlém stimulačním účinku aktivity ovlivňování některých bachorových funkcí prostřednictvím metabolitů, které vznikají při rozmnožování tohoto kmene kvasinek uvnitř bachoru. Kvasinky spotřebovávají kyslík, takže rychle vytvoří potřebné anaerobní prostředí pro bachorové mikroorganismy. Přípravek tedy pozitivně ovlivňuje trávicí procesy v předžaludku, zvyšuje produkci a kvalitu mléka a zlepšuje zdravotní stav dojnic. Přípravek již obdržel ocenění z výstav v minulých letech.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down