20.04.2004 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ocenění získaly také ovce a kozy

Stánek ovcí a koz na veletrhu Animal Vetex zastupovala stovka zvířat, ale nutno poznamenat, že by se do útulného prostředí haly G 2 brněnského výstaviště vešlo zvířat daleko více. Stejně jako na jiných výstavách se pod patronací Svazu chovatelů ovcí a koz konalo předvádění jednotlivých plemen, ukázky stříže a hodnocení spojené se zařazováním mladých beranů do plemenitby.

Z plemen ovcí byly na veletrhu přítomny romanovské ovce, zwartbles, jacob, texel, charollais, romney, valaška, zušlechtěná valaška, za kozy pak búrská koza a hnědá krátkosrstá koza.
Šampiónem výstavy texel
Ohodnoceny byly kolekce: I. – romney, Sušárna Pohořelice, II. – původní valaška z Valašského muzea v přírodě Rožnov pod Radhoštěm, která je genovou rezervou, III. – kolekce čtyřrohého plemene jacob. Tu předváděla Bellama, s. r. o., Holčovice – Jelení. Z kategorie plemenných beranů komise uznala jako nejlepšího plemenného berana merinolandshaf Ing. Ladislava Vítka. Jako nejlepší kolekce koz bylo vyhlášeno plemeno koza hnědá krátkosrstá ze ZD Žernov, okres Náchod.
V nákupním trhu hodnotila komise ve složení Ing. Alois Pinďák a prof. František Horák 21 mladých beranů plemen romanovská ovce, merinolandshaf, romney, charollais, texel a zušlechtěná valaška. Jednoznačně nejlepší zvířata přihlásil k aukčnímu hodnocení chovatel František Vašek z Opavy, jehož plemeníky texel by mu mohl každý závidět a právem byl jeden z nich vyhodnocen šampiónem výstavy. Stal se jím beran linie Tatar z dvojčat, který se za CPH řadí mezi 6 % nejlepších v roce 2003. Beránek narozený 18. února 2003 dostal za zevnějšek nejvyšší hodnocení (pět bodů) a celkově byl zařazen do elity rekord.
Ožilo staré řemeslo
Novinkou na veletrhu Animal Vetex byla soutěž v předení vlny s názvem Přástky 2004, kterou uspořádal Svaz chovatelů ovcí a koz v ČR. V neděli 28. března se soutěžního klání zúčastnilo devět přadlen, osm z nich předlo na kolovratu a jedna na vřetánku. V první disciplíně měly přadleny za úkol v časovém limitu 20 minut upříst co nejdelší nit. K dispozici měly libovolné množství vlny. Zvítězila Ivana Hanušová, která za pomoci kolovrátku „smotala“ za dvacet minut úctyhodných 81,99 metrů vlákna. Druhá skončila Daniela Linhartová (80,28 m) a třetí Anna Tůmová (73,88 m). Nejvíc překvapila paní Hana Malikovičová, která jako jediná neměla k dispozici kolovrátek. Na vřetánku dosáhla srovnatelných výsledků (60,58) a předstihla i přadleny s kolovratem.
Odpolední kolo soutěže bylo zaměřeno na kvalitu. Přadleny dostaly 30 g vlny a za 30 minut měly z daného množství upříst co nejdelší nit. V této disciplíně vyhrála Daniela Linhartová s 93,85 m vlny, druhá skončila Anna Tůmová (90,60 m), třetí Veronika Srbecká (89,61 m).
Hlavní organizátorka Ing. Miroslava Marešová (SCHOK) blahopřála všem devíti přadlenám, a zejména čerstvým účastnicím kurzů, protože dokázaly držet krok se zkušenými přadlenami. Předchozí praxe přadlen byla podle M. Marešové na výsledcích hodně znát. Všechny, kdo zpracovávají doma ovčí vlnu, vyzývá, aby trénovali, neboť soutěž se určitě bude opakovat.
Další podrobnosti jak o soutěži, předení a tkaní získáte na webových stránkách svazu chovatelů ovcí a koz nebo na www.dalin-praha.cz.
Text a foto Lukáš Rytina

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down