20.01.2008 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Od chovu prasat k dojenému skotu

Otevření nové stáje je pro obec významná událost ať už v kladném nebo záporném slova smyslu, zvláště když se nachází nedaleko od centra obce. Mladému vedení akciové společnosti Lukrena se všechny problémy s tím spojené podařilo vyřešit. Po šesti měsících intenzivních prací vznikla dřevostavba kravína s kapacitou tři sta dojnic, která dobře zapadá do koloritu obce, poskytne také nové pracovní příležitosti. Firmě se daří i v jiných činnostech. Rozhodnutí vzdát se chovu prasat a věnovat se výhradně dojeném skotu bylo zřejmě správné.

Akciová společnost Lukrena vznikla v roce 1999 z původního ZD Dolní Lukavice. Hospodaří na 3500 ha jižně od města Plzeň. V rostlinné výrobě pěstuje obilniny, olejniny a krmné plodiny. V sadech společnosti se sklízejí třešně, jablka a švestky. Hlavním zaměřením živočišné výroby byl až do roku 2005 chov prasat v menší míře také chov skotu. Chov prasat byl založen na šlechtitelském chovu plemene bílé ušlechtilé. Poloha místa blízko Přeštic znamenala již z minulosti pro Řenče také chov přeštického černostrakatého v rámci udržování genetického zdroje.
Nový management však po důkladné analýze živočišné výroby dospěl k rozhodnutí definitivně skončit s chovem prasat a začal preferovat výrobu mléka. Stáje však neodpovídaly současným požadavkům vysokoužitkových zvířat, proto se ihned začalo s přípravami projektu nového ustájení.
Slavnostní otevření kravína s kapacitou tři sta ustajovacích míst firmy Lukrena v Řenčích se konalo v listopadu 2007. Kromě zástupců samotného investora byly spolupořadateli akce firmy, které se na stavbě podílely – Fullwood jako dodavatel technologie dojení, zároveň autor projektu a Wolf system, jenž dodal konstrukci stavby a kejdové hospodářství. Stájové vybavení dodávala firma V. Racek – zemědělské technologie.

Vyhrála dřevostavba
„Zvolili jsme dřevostavbu od firmy Wolf system – zaujala nás kombinace vlastností dřevostavby s přednostmi kovové konstrukce. Jak vidíte, stáj je vzdušná, dbali jsme na dobré prosvětlení, šířka chodeb je větší než předepisují normy – snažili jsme se dělat nadstandardní řešení pro zvířata i lidi. Světlík nad krmnou chodbou je široký. Ve stáji je tak rozptýlené světlo a v letním období by neměly být dojnice zatíženy nadměrným vyzařováním ze střechy a přehříváním. Stlaní boxů plánujeme separátem, hnojné chodby budeme vyhrnovat manipulátorem vždy v čase dojení,“ provedl nás po stáji Ing. Pavel Tuháček, ředitel společnosti Lukrena.
Kromě této hlavní stavby, která vznikla dá se říci na zelené louce, opravili v Řenčích v rámci projektu rekonstrukce chovu skotu stáj, kde bude porodna a krávy stojící na sucho v jednom objektu, spolu s telaty na mléčné i rostlinné výživě. Výše celkové investice včetně kejdového hospodářství přesáhla o něco málo 40 milionů korun. Z operačního programu má být financováno asi patnáct milionů korun.

Rybinová dojírna
Společnost Fullwoood instalovala do Řenčí dojicí technologii v podobě klasické bezbarierové rybinové dojírny 2 x 12 s přítlakem s předpokládanou výkonností až sto dojnic za hodinu. Dojicí zařízení je vybaveno měřiči mléka Afiflo 2000 s certifikací ICAR a s identifikací krav postavené na pedometrech a software podporou programu Crystal v jeho poslední verzi. Ekonomiku provozu dojicího zařízení Fullwood reprezentuje elektronicky řízený chod vývěv za pomocí zařízení Fullspeed s deklarovanou úsporou až 50 % elektrické energie a elektronicky ovládaný proces sanitace dojírny zařízením Fullclean Plus s recyklací vody. Předpokládaná úspora činí až 400 m3 pitné vody ročně.

Vztah s mlékárnou je dobrý
Krávy českého strakatého plemene dojí v Lukreně na vazném ustájení průměrně sedmnáct litrů na ustájený kus a den při složkách 4,1 % tuku a 3,5 % bílkovin. „S tím, jak se daří zvyšovat produkci, začíná být kvóta dva miliony litrů nedostatečná. V nových stájích předpokládáme další zvýšení dojivosti. Dodáváme do mlékárny Kralovice a se vzájemnými obchodními vztahy i s cenou jsme nyní spokojeni. Letos se urodilo v sadech, hlavně jablka jsou výborné kvality. Vybudovali jsme nové skladovací kapacity na obilí, rovněž jsme posílili techniku rostlinné výroby. I když se to u nás příliš nenosí, nemáme si nač stěžovat a budoucnost vidíme pozitivně,“ říká předseda představenstva společnosti Lukrena Ing. Pavel Netrval.
Pozvání přijal i předseda zemědělského výboru poslanec Ing. Jiří Papež. Ten v krátkém úvodním proslovu ocenil odvahu, s jakou se místní pustili do investice, neboť v době, kdy o ní rozhodovali, nebyly prognózy chovu dojeného skotu zdaleka takové, jako jsou dnes. Papež konstatoval, že mléčná kvóta nebyla šťastně vyjednána a že mu celý systém připadá nesmyslný, zvláště v souvislosti se současným nedostatkem mléka ve světě, a bude usilovat o zrušení kvótového systému.

Spolupráce s obcí
Předseda představenstva Pavel Netrval zmínil dále fakt, že realizace stavby nebyla snadná. Jak ze strany obce, tak ze strany společnosti Lukrena se muselo z počátečních požadavků a záměrů slevit. Stáj je postavena v bezprostřední blízkosti jádra obce, a i přes počáteční potíže se dohoda mezi firmou Lukrena a obcí našla. Firma na vlastní náklady uskuteční úpravu centra obce Řenče.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down