20.01.2023 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Od obojků k oplocení pastvin

Na výstavě EuroTier v německém Hannoveru vystavovala také jedna česká firma z Lanškrouna. Při té příležitosti se nabídl rozhovor s jejím zakladatelem a majitelem společnosti VNT electronics, s. r. o., Jiřím Novákem, který se podělil o příběh společnosti.

Jak to vše začalo?

Elektronikou jsem se zabýval asi od deseti let, v pionýru jsme stavěli krystalky, pájka a cín byly pro nás tehdy životně důležité předměty. S vyšším věkem přišla éra kytar, kdy jsme stavěli zesilovače a efekty, takže jsem postupně získával jakousi odbornost. Následovala delší pauza. Až v roce 2000 jsme si pořídili psa, labradorského retrívra jménem Gordi, který ve mne probudil opětovný zájem o koníčka z mládí.  Když jsem s ním jednou přišel na cvičák, zjistil jsem, jaké výzvy potřebuje zdolat komunita lidí chovající psy ve výcviku. Poprvé jsem se dozvěděl, že se ve světě používají elektronické výcvikové obojky. Pustil jsem se do pájení…

Před zhruba 20 lety se tedy narodil první prototyp výcvikového obojku pro psy. Firma byla založena asi o dva roky později, tedy v roce 2004. Dnes bychom řekli startup, ale tehdy jsme to slovo neznali. S kolegou, který byl softwarově zaměřen, jsme vytvořili první model a v roce 2004 jsme poprvé vystavovali v Praze Letňanech na mezinárodní výstavě.

Co uměl tento obojek?

Nejužitečnější, tedy třetí řada obojku d-control, dává majiteli psa možnost ovládat zvíře pomocí signálů za použití ovladače drženého v ruce. Tyto signály mohou být zvukové, vibrační, elektrické i pomocí vystříknuté vody – což je vhodné pro majitele psů, kteří se neztotožňují s korekčními elektrickými impulzy. Vždy je volbou člověka, jak s tím bude pracovat, uživatel si může vše samozřejmě nastavit.  Elektrické impulzy jsou bezpochyby nejúčinnější a nejrychlejších metodou výcviku, což potvrzují tuzemští i světoví výcvikáři, nastavení impulzů je možné od tak slabých, že je ani necítíte.

Jak se firma rozrůstala? Kdy jste věděl, že se vám podaří vytvořit prosperující firmu?

Firma vždy mířila do světa, dnes se vyváží asi 90 % produkce do 28 zemí. Českého zákazníka si vážíme a je pro nás důležitý.  Ale začátky byly doslova strašlivé. Velké štěstí bylo, že současně s tím jsem měl ještě jiný zdroj příjmů, a tak jsme mohli v začátcích investovat do vývoje. Elektronika mi byla vždy srdci bližší. Firma se postupně rozrůstala od dvou, pěti, deseti lidí až po 150 zaměstnanců plus několik externistů. Sídlo dnes máme v Lanškrouně, kompletně celý vývoj a dceřiné společnosti jsou pod jednou střechou. Vyrábíme elektroniku, částečně osazujeme desky plošných spojů i pro jiné společnosti.

Jak si to mohu představit?
Vše dělají stroje. Jakmile firma přeroste do nějaké velikosti, musíte se již spoléhat sami na sebe a vybudovat vlastní osazovací linky. Externí dodávky by byly na dlouhou dobu a existuje určité riziko, že vypouštíte know-how. Obecně, je třeba vydržet co nejdéle, než do businessu vstoupí někdo jiný.

Na výstavě EuroTier vystavujete systém chytré farmy, elektrické ohradníky. Jak jste vstoupili do tohoto odvětví?

Vždy je třeba, aby firma stále na více nohou. Primárně to byly elektronické obojky, což je určitý segment zákazníků. Následně jsme se dostali do skupiny myslivců a lovců. To se ukázalo jako zajímavá podnikatelská příležitost. Do sortimentu jsme zařadili technologie pro vyhledávání, stopování nebo dohledávání psů. Lovci často využívají smečky psů, kteří mají GPS/GSM obojky. Ty se lokalizují a data se koncentrují v aplikacích. Hodně je to rozšířené v Itálii nebo ve Španělsku. Na honu např. běhá 200 psů, od kterých se sbírají data. Je vidět, jak psi pracují, a chovatel pak může dělat příslušná opatření. Dále se naše výrobky rozšířili také do oblasti „military“ a záchranných složek, kde působí psovodi. To byla tedy druhá noha, kdy lokalizujete pozici a nějakým způsobem ji sledujete či mapujete.

Protože celu dobou pracujeme v segmentu radiových vln (bluetooth, wifi, GSM, GPS…) zrodila se i třetí noha. Asi kolem roku 2016 nás napadlo se posunout do dalšího segmentu – to jsou elektrické ohradníky. S myšlenkou jsem přišel já a v roce 2017 jsem podal pomocí patentové kanceláře žádost o užitný vzor pro celý systém řešení chytré farmy. To se podařilo také pro hlavní evropské státy, jako je Německo, Francie, Polsko a další, takže naše řešení je chráněno.

Celý rozhovor najdete v Našem chovu 2/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down