Inseminace se stala velmi užitečným nástrojem v zemích s intenzivním chovem prasat. V západní Evropě se více než dvě desetiletí inseminuje více než 90 % prasnic. Inseminační dávky se získávají ze spermatu kanců chovaných buď na farmě prasnic, nebo ve specializovaných inseminačních centrech. Tato centra nabízí distribuci dávek spermatu konstantní kvality rozmanitých plemen a genetických linií. Kvalita a produkce kančího spermatu jsou předmětem neustálého výzkumu.
Místo pro odběr spermatu musí být bezpečné pro kance i ošetřovatele. Principy biologické bezpečnosti a hygiena během odběru hrají zásadní roli, neboť jejich nedodržení má za následek bakteriální a virovou kontaminaci ejakulátu snižující kvalitu dávek spermatu. V současnosti jsou k dispozici automatizované systémy pro téměř bezdotykový odběr kanců. Tyto systémy zahrnují mimo jiné pneumatické otevírání přístupových dveří a elektronickou identifikaci kance. Jejich předností je, že umožňují za stejnou dobu odebrat ejakulát většímu počti kanců bez toho, aniž by se snížila produkce spermií. Podstatné však je, že současně snižují bakteriální kontaminaci.
Design odběrného místa, respektive kotce působí na sexuální chování kanců. Sexuální stimulace urychluje odběr a zvyšuje počet spermií. Před odběrem se kanci stimulují tím, že vidí jiné kance na fantomu. Pokusně se ke stimulaci kanců použili také prostaglandiny, ale kromě zkrácení doby nástupu ejakulace a její delší trvání nebyl zaznamenán žádný vliv na počet spermií nebo kvalitu spermatu.
Sperma se od kanců v inseminačních centrech odebírá přibližně dvakrát týdně. Prokázalo se, že vyšší frekvence odběrů negativně ovlivňuje morfologii a motilitu spermií.
Kromě správného ošetřování kance je třeba odpovídajícím způsobem zacházet také s odebranými ejakuláty, aby nedošlo k poškození a kontaminaci spermií. Bakteriální kontaminace je jedním z kritických bodů při zpracování čerstvého spermatu, znepokojující je zejména nárůst rezistence bakterií na antibiotika. Přestože roste počet inseminačních středisek se zavedenými systémy kontroly kvality, v jejichž rámci se sleduje každý krok od odběru až po finální inseminační dávku, zpracování spermatu mezi stanicemi ještě není plně standardizované. Přitom identifikace kritických bodů během výroby a zavedení standardizovaných systémů kontroly by prospěla zabezpečení kvality kančího spermatu.*