Pro potlačování výskytu parazitických červů chovatelé používají prakticky jen chemické přípravky. Jejich neuvážené využívání vedlo v řadě zemí k vytvoření rezistence. Je proto snaha prosazovat komplexnější přístupy, zahrnující například preventivní postupy v managementu chovu, které spočívají především v minimálním vystavení hostitele infekceschopným stadiím parazitů a dále ve zvyšování jeho obranyschopnosti.
Právě moderní trendy tlumení parazitóz v chovech ovcí byly předmětem semináře, který pro chovatele uspořádal Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze. Specialisté ze suchdolské univerzity – prof. Ing. Iva Langrová, CSc., a doc. Ing. Jaroslav Vadlejch, Ph.D., na půdě uhříněveského výzkumného ústavu seznámili asi třicet účastníků semináře nejen s nejčastějšími parazity ovcí, ale jmenovali také zásady používání anthelmintik. V jejich rámci zdůraznili zejména rozumnou aplikaci léčiv, která vychází ze znalosti hostitele, léčiva a parazita, jako jednu z možností řešících problém rezistentních kmenů parazitů.
„Do budoucna můžeme očekávat celosvětově vzrůstající tendenci výskytu rezistence, která se zřejmě nevyhne ani České republice. Neustále diskutované globální změny klimatu ovlivní také zemědělství. Zvířata se budou muset přizpůsobit změněným podmínkám a podle dosavadních výsledků výzkumu dojde i ke změnám v šíření parazitů. Udržení zdravých stád v našich chovech je tak do budoucna výzvou, která se nám bude lépe zvládat, pokud využijeme dostupné informace o parazitech, hostitelích a prostředí, v němž se nacházejí,“ řekl na závěr svého vystoupení doc. Vadlejch.*
Více se dočtete v časopisu Náš chov