20.01.2006 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odchov určuje užitkovost dojnic

Odchov jalovic je jedním z nejnáročnějších úseků chovu dojeného skotu. Zároveň se ale dá považovat za základní kámen, na který se v případě kvalitního přístupu vrství další, přičemž výsledkem stavby je vysokoužitková dojnice. V případě zanedbání se však celá stavba zhroutí jako domeček z karet.

Pro zdravotní stav telete v průběhu odchovu je rozhodující kvalita poporodní péče (hygiena ošetřování, zajištění dýchacích funkcí, očista a desinfekce pupečního pahýlu, osušení telete a co nejčasnější napojení telete mlezivem). Význam mleziva pro získání imunity ihned po narození telete je zcela jednoznačný. Kromě zajištění imunity mlezivo také připravuje trávicí trakt odstraněním střevní smolky na příjem mléka.
Ztráty telat v prvních třech měsících věku představují v České republice kolem deseti procent. Jejich nejčastějším důvodem jsou respirační onemocnění (asi 50 %) a onemocnění končetin (zhruba 25 %).

Optimální růst
Využití růstové schopnosti telat v období mezi třetím a šestým měsícem, kdy je dosahováno nejvyšších hodnot, vytváří předpoklady pro úspěšný odchov. Telata od prvního dne života potřebují ke svému vývinu dostatek živin a doplňkových látek. Na druhou stranu u jalovic s nadměrným přírůstkem před dosažením pohlavní dospělosti často dochází k omezení vývoje a růstu mléčné žlázy a tím i snížení mléčné užitkovosti.
Při snaze o ekonomické cíle chovu spojené se zdravím zvířat je zapotřebí zvážit celkovou intenzitu odchovu telat. V současnosti se doporučuje hodnocení intenzity odchovu ve vztahu k výživovému a zdravotnímu stavu s využitím hodnocení tělesné kondice v průběhu celého odchovu, od narození telat až po první otelení jalovic. Doporučená úroveň tělesné kondice se pohybuje od 2,0 bodu u telete po narození až po 3,75 bodu u vysokobřezí jalovice před prvním otelením. Ve vysoce užitkových chovech je bonitace exteriéru krav i jalovic v dnešní době dost běžná.

Kdy zapustit
Průběh růstu jalovic podmiňuje efektivitu jejich odchovu. Jedním z jeho hlavních kritérií jsou věk a hmotnost, ve kterém jalovice dosáhne takového stupně tělesného vývinu, že může být inseminována. Jalovice, které se otelí ve věku 24 měsíců, sice vykazují nižší užitkovost na první laktaci, ale v celoživotní a relativní produkci mléka na jeden den věku dosahují lepších výsledků. Pro první zapuštění jalovice je obecně uznávaným ukazatelem dosažená hmotnost a věk (zhruba 55 % živé hmotnosti v dospělosti). Dalším doporučeným parametrem je hmotnost při prvním otelení, (85 % hmotnosti dospělé plemenice) nebo hodnocení růstové schopnosti – rámce jalovice, kdy se požaduje 95 % výšky v dospělosti.
(Další informace o odchovu telat si můžete přečíst v únorovém čísle měsíčníku Farmář.)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down