21.07.2023 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Oficiálně bez výskytu ptačí chřipky

Od 11. července 2023 má Česká republika opět oficiálně status země prosté ptačí chřipky v chovech drůbeže. Na svém webu to zveřejnila Světová organizace pro zdraví zvířat (WOAH – World Organisation for Animal Health). Tím se našim chovatelům uvolnilo obchodování s drůbeží a drůbežími produkty se třetími zeměmi.

Uvedenou zprávu má oficiálně k dispozici všech 183 členských zemí Světové organizace pro zdraví zvířat. Přesto Státní veterinární správa zašle oficiální dopisy s informací ohledně získání oficiálního statutu země prosté ptačí chřipky v chovech drůbeže kompetentním autoritám všech zemí, které letos v souvislosti s nákazou omezily obchod s drůbeží a drůbežími produkty v České republice.

„Věříme, že země mimo Evropskou unii zareagují na získání statusu pro ČR pozitivně a v krátké době dojde k uvolňování obchodu s drůbeží a drůbežími produkty,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Letos bylo v tuzemských chovech drůbeže a v chovech ptáků držených v zajetí postupně potvrzeno celkem třiadvacet ohnisek ptačí chřipky. První dvě ohniska se objevila 2. ledna, a to v malochovu drůbeže ve Velké Bukovině na Ústecku a v komerčním chovu v Sedlčanech ve Středočeském kraji. Poslední ohnisko bylo potvrzeno 12. května v malochovu ptáků držených v zajetí v Kladně – Švermově ve Středočeském kraji.

„Přestože se situace ohledně ptačí chřipky v chovech v České republice, ale i v celé Evropě v poslední době uklidnila, u volně žijících ptáků se nákaza nadále vyskytuje. Proto upozorňujeme chovatele na to, že riziko zavlečení nákazy do chovů přetrvává a je tak nutné dodržovat pravidla biologické bezpečnosti,“ konstatoval MVDr. Semerád.

Na stálé riziko ptačí chřipky v Evropě upozorňuje i Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), který poukazuje na cirkulaci viru u volně žijících ptáků nejen na pobřeží, ale i ve vnitrozemí.

Státní veterinární správa současně doporučuje chovatelům, aby nekrmili domácí masožravce syrovým masem volně žijících ptáků nebo drůbeže a aby svým zvířatům zabránili kontaktu s uhynulými ptáky. Podle dostupným informací je to reakce na situaci v Polsku a v jiných členských státech EU, kde byla ptačí chřipka zjištěna i u savců.*

Náklady na likvidaci ohniska ptačí chřipky v komerčním chovu nejsou zanedbatelné
Divoké kachny jsou u nás nejčastějším zdrojem viru ptačí chřipky

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down