Ohniska afrického moru mezi divokými prasaty v zemích Evropy

Poprvé od dubna 2020 byl v Řecku zjištěn virus afrického moru prasat. V polovině ledna byl divoký kanec nalezený mrtvý v oblasti Střední Makedonie pozitivně testován na virus, podle počátečního oznámení Světové organizaci pro zdraví zvířat (WOAH). Během dvou týdnů bylo ve stejné oblasti nalezeno druhé infikované zvíře.

Zdroj infekce není znám. Střední Makedonie však hraničí s Bulharskem a Severní Makedonií, kde probíhají ohniska ASF u divokých prasat. Ze zprávy WOAH vyplývá, že dva případy v Řecku se zdají být do 2 kilometrů od sebe a ne více než 10 kilometrů od přírodní rezervace v Bulharsku.

Nakažený divočák v evropských státech

Stejně jako Řecko, Moldavsko, Severní Makedonie a Srbsko zaznamenaly své první případy ASF roku v příslušných populacích divokých prasat. Vyplývá to z poslední aktualizace Informačního systému o nákazách zvířat Evropské komise (EK; z 28. ledna). Zatímco AMP nebyl v Řecku zjištěn déle než tři roky, v ostatních třech zemích byly v druhé polovině roku 2022 hlášeny případy. V letošním roce bylo ES potvrzeno celkem 1002 ohnisek ASF u divokých prasat v 15 evropských státech. Mezi národy, které registrují nové případy v této populaci, patří Polsko (329 ohnisek od 1. ledna), Německo (187), Slovensko (84), Maďarsko (80), Itálie (62) a Rumunsko (60). Ohniska AMP do systému ES za poslední dva týdny hlásily také Estonsko, Litva a Slovensko. Dříve byly případy u divokých prasat potvrzeny v Bulharsku a České republice. Od prvních případů ASF v Německu v září 2020 dosáhl celkový počet případů ASF u divokých prasat 4 899. Vyplývá to z národní veterinární agentury Friedrich-Loeffler Institute (FLI; stav k 27. lednu). Nejnovější údaje z FLI ukazují 210 ASF-pozitivních případů zjištěných v období od 9. ledna do 1. února. Vše bylo u divokých prasat ve východoněmeckých spolkových zemích Braniborsko a Sasko, kde byly potvrzeny předchozí případy. Během tohoto období byla většina infikovaných zvířat nalezena v braniborském okrese Spréva-Nisa, a ve Zhořelci v Sasku.

Tři země hlásí nové případy u domácích prasat

Od 28. ledna  dosáhl počet ohnisek ASF u domácích prasat registrovaných v systému ES 31. Kromě 26 malých stád v Rumunsku byly postiženy čtyři v Moldavsku a jedno v Srbsku. Z posledních ohnisek – dvě v Rumunsku a po jednom v Moldavsku a Srbsku – všechna postižená stáda s jedním až devíti zvířaty.

Žádná vyhlídka na vakcínu v Německu

V posledních dnech bylo oznámeno, že úřady ve Vietnamu brzy zahájí celostátní distribuci vakcíny ASF. Tento krok přichází po zprávách o úspěšných terénních zkouškách. Podle Schweneové z národního průmyslového orgánu ISN vypadá použití vakcíny v Německu v tuto chvíli nepravděpodobně. Regulačnímu orgánu EU, Evropské agentuře pro léčivé přípravky, dosud nebyla předložena žádná žádost. Kromě toho podle ISN, situace ASF v Německu neopravňuje k naléhavému očkování domácích prasat. Od roku 2020 bylo potvrzeno pouze sedm ohnisek v komerčních stádech a soukromých stádech a žádné od července 2022. Očkování divokých prasat by mohlo být v současné nákazové situaci vyšší prioritou. To by však vyžadovalo rozsáhlé testování bezpečnosti a účinnosti pro divokou populaci. Bude nějakou dobu trvat, než bude v Německu k dispozici jakákoli vakcína proti AMP, uzavírá ISN.*

Feed Strategy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down