11.07.2019 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ojedinělá invaze robotů

První letní den zavítaly desítky chovatelů do Markvartic na Děčínsku. Nepřijely vzdát hold letnímu slunovratu, ale v rámci Dne moderních technologií si prohlédnout stáj se 140 dojnicemi, o něž se starají roboti či automatické systémy. Ať už Mirobot pro automatické vyhrnování hnoje, či Strohmatic k automatickému zastýlání slámy, nebo dojicí roboty Lely Astronaut, ale i automatický krmný systém Lely Vector.

Den moderních technologií na farmě Zdeňky Novákové v Markvarticích, která se zabývá bioprodukcí masa a mléka, uspořádala společnost AGRICO Třeboň ve spolupráci s firmou AGRO-partner Soběslav.
„Hlavním důvodem, proč jsme vsadili na robotizaci, je nedostatek pracovníků v zemědělství,“ říká Zdeňka Nováková. „Ve stáji se musí pracovat ráno i večer, o sobotách či nedělích, na Štědrý den nebo o silvestru. A když se to případný zájemce o práci dozví, prchá. Pokud náhodou zůstane, snaží si práci ulehčit, spěchá domů, a to vše má negativní vliv na ošetřovaná zvířata, jejich zdraví i užitkovost. Tuto práci dělám od svých osmnácti let a vím, že práce s lidmi patří k těm nejsložitějším. I když je bohatě zaplatíte, chtějí mít volno a jsou třeba další zaměstnanci na střídání. Robot pracuje samostatně, neodmlouvá, neprotestuje, nemá neustálé připomínky, výmluvy, nemarodí, přitom vše provádí precizně. Prvotní investice do robotů jsou sice veliké, ale je třeba si uvědomit, že roboti spolehlivě pracují 24 hodin 365 dnů v roce. A to od lidí v maštali očekávat nelze. Pro mě je také výhodnější každý měsíc splatit jednu leasingovou splátku než vyplácet zaměstnanci slušnou mzdu a k tomu další nemalé odvody státu. Jenom ty nám možná zaplatí dalšího robota. Pracovník vás vyjde dráž než leasing, a když přijdou svátky, nemoc či jiné absence, musíte stejně za něj nastoupit sám. Poté, co jsem poznala roboty, tak už bych ve stáji lidi nechtěla.“*
Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 29.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down