23.08.2016 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Omezení tepelného stresu u mléčných telat

Na amerických farmách se objevila novinka k omezení tepelného stresu telat. Jde o reflexní fólii, kterou se pokrývají stěny venkovních individuálních bud.

Tepelný stres u laktujících a suchostojných dojnic je téma všeobecně známé a kvalitně podložené mnoha studiemi s bohatou nabídkou technologických řešení. Tepelný stres u mléčných telat byl doposud opomíjený. Přitom telata  jsou na tepelný stres citlivější než dospělé dojnice. Telata jsou sice tolerantnější na nástup tepelného stresu, ale při teplotě nad 26 0C se u nich už rozvíjí následky přehřátí. To platí tím víc, čím vyšší je vyšší vlhkost vzduchu. Tele není vybaveno energetickými zásobami jako dospělá dojnice. Pokud je vystavené  tepelnému stresu, zpomaluje růst, zeslabuje se u něho imunita a  stává se náchylné vůči chorobám.

Autoři studie si vybrali farmu v Texasu v typickém slunném letním dni s mírným větrem. Telata byla ustájená v polyetylenových plastových boudách, které jsou považované za zlatý standard. Při venkovní teplotě  36 0C byly boudy zahřáté na 46 0C. Telata byla vystavená vysoké teplotě vzduchu, ale i vyzařování tepla z plochy boudy, která byla vlivem slunečního záření ohřátá. Umístění  bud pod přístřeškem přináší úlevu, avšak na druhou stranu je sluneční  záření  velmi užitečné při vysoušení a desinfekci prostoru ustájení.

Nalezli jsme jednoduchou praktickou a levnou metodu, jak tento stav zlepšit. Použili jsme reflektivní fólii a připevnili ji na střechu a obě boční strany boudy. Během devíti let jsme vyzkoušeli mnoho materiálů. Nejlepších výsledků jsme dosáhli při použití polyetylenové fólie pokryté vrstvou hliníku. Stejnou fólii používají paramedici.

Absorpce  slunečního záření byla na straně pokryté aluminiem 16%, na bílé straně fólie 39%, stěna boudy však absorbovala 83 až 84 % slunečního záření.

Provedli jsme měření. Během jednadvacetidenního sledování jsme zjistili, že fólie snížila vnitřní teplotu v boudě ze 41 0C na 37 0C

Podrobnější sledování bylo uskutečněno v Arizoně v období od počátku června do druhého týdne v srpnu.  Telata byla ustájená v plastových individuálních boudách. Zadní stěny bud byly postavené na betonové bloky a jejich zadní část byla zvednutá o 10 cm k zajištění větší ventilace. V řadě bylo každých pět bud pokryto reflektivní fólií na střeše a na bocích.

Ing. Pavel Šajdler

Celý článek najdete v Našem chovu 8/2016

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down